K. Leontjeva. Pats laikas išeiti į motinystės atostogas (0)

Šiandien paskelbti preliminarūs „Sodros“ biudžeto sausio mėn. duomenys: pajamos sudarė 801,7 mln. Lt, išlaidos – 1 mlrd. 23,5 mln. Lt.Deficitas (221,8 mln. Lt.) sudarė daugiau negu ketvirtadalį pajamų ir buvo 56 proc. didesnis nei planuotas deficitas – 141,8 mln. Lt. Taigi, šių metų „Sodros“ biudžete jau veriasi didžiulė skylė, ir tikėtina, kad metų bėgyje toji skylė pagilės. Kodėl?

Paskaitykime Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pernai paruoštą 2009 m. valstybinio socialinio draudimo fondo įstatymo projektą ir pažiūrėkime, kokios motinystės (tėvystės) pašalpas gaunančių asmenų skaičiaus prognozės pateiktos 2009-iems metams.

Vidutinis motinystės (tėvystės) pašalpų, mokamų už vaiką nuo 1 iki 2 m. gavėjų skaičius – 20 500, pašalpos sudarys 323 mln. Lt. Pašalpų, mokamų iki vaikui sukaks 1 metai gavėjų skaičius – 20 600, jos sudarys 533 mln. Lt. Taigi, „Sodros“ fondo biudžeto įstatyme prognozuojama, kad šįmet naujų pašalpų gavėjų (t.y. tų, kurios mokamos iki vaikui sukaks 1 m.) skaičius padidės tiktai šimtu gavėjų.

Daugeliui šiuo metu dirbančių asmenų nėštumas ir po jo mokamos motinystės (tėvystės) pašalpos gali tapti tikru išsigelbėjimu nuo nežinomybės, turėsi žmogus darbą rytoj ar ne – nuo galimo atleidimo arba darbovietės bankroto; išsigelbėjimu nuo galimo pajamų sumažėjimo. Nes pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, motinystės (tėvystės) pašalpos mokamos net dvejus metus. O jeigu tavo atlyginimą ką tik sumažino, arba galvoja mažinti, nieko baisaus – pagal naują tvarką nuo šių metų liepos 1 d. apskaičiuojant asmens kompensuojamąjį uždarbį bus atsižvelgiama į per 12 mėnesių gautas pajamas. Taigi, jei išeini į motinystės atostogas jau su mažesniu atlyginimu, vis tiek gausi didesnes pašalpas.

Be to, nuo šių metų ligos ir motinystės socialiniu draudimu privalomai draudžiami ir pagal autorinius atlyginimus dirbantys asmenys, ir sporto ar atlikėjo veikla užsiimantys gyventojai. Jiems motinystės pašalpos taipogi gali būti išsigelbėjimu nuo krizės.

Pašalpų, kai mokama už vaiką nuo 1 iki 2 m. panaikinimas nepadengs šių metų „Sodros“ biudžeto skylės. Nesakau, kad pašalpos išvis neturi būti mokamos – tiesiog jų dydis neturi skatinti rinktis motinystę tiktai dėl pašalpų. Pašalpų mokėjimo sutrumpinimas, o taip pat ir pajamų kompensavimo dydžio sumažinimas nuo dabartinių 100 proc. už pirmus vaiko metus sumažins paskatas pasirinkti motinystę dėl netinkamų priežasčių. Kitaip 2009 m. naujų mamyčių skaičiai, joms skiriamos pašalpos ir atitinkamai deficitas gali būti daug didesni už prognozuojamus.

Dabartinėmis sąlygomis tikrai patrauklu išeiti į motinystės atostogas, tik bėda – ir toliau nesurenkant pajamų ir besiveriant „Sodros“ biudžeto skylei, pašalpos mamytėms gali pradėti vėluoti. Gal pats laikas nustoti būti „dosniausiems pasaulyje“ ir susitaikyti su realybe? Dosnumas turi būti pagal išgales, kurių šiuo metu tikrai nėra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

nineteen + fifteen =