„Nanny State“ indeksas

Paternalistinės politikos mastas Lietuvoje – vienas didžiausių Europoje. Kiek daugiau gyventojų pasirinkimus maisto, gėrimų, tabako vartojimo ir prekybos srityse riboja tik Norvegijos valdžia, rodo penktadienį paskelbtas tarptautinis „Nanny State Index“ tyrimas.   

Briuselyje įsikūrusio Europos politikos informavimo centro (EPICENTER) duomenimis, pagal valdžios kontrolės ir reguliavimo smulkmeniškumą maisto, gėrimų, tabako vartojimo ir prekybos srityse Lietuva kaip ir prieš dvejus metus užima antrą vietą. Už jos trečioje vietoje rikiuosi ankstesnių metų reitinge pirmojoje vietoje buvusi Suomija. Mažiausi kontrolės mastai fiksuojami Vokietijoje, Čekijoje ir Liuksemburge.

Valdžios institucijų kontrolės maisto, gėrimų, tabako vartojimo ir prekybos srityse mastą parodantis „Nanny State Index“ tyrimas atliekamas nuo 2016 m., šiais metais analizuojamos 30 valstybių – ES valstybės narės, Islandija, Jungtinė Karalystė ir Norvegija.

„Nanny State Index“ sudarytojai pastebi, kad ryškėja tendencija apmokestinti saldžiuosius gėrimus – šiuo metu tokius mokesčius taiko dvylika valstybių, 2017 m. jų buvo penkios. Vis daugiau valdžios institucijų dėmesio sulaukia elektroninės cigaretės: septyniolikoje valstybių iš trisdešimties jas rūkyti draudžiama visose vietose, kur negalima rūkyti tabako produktų, šešiolika šalių turi visišką arba beveik pilną elektroninių cigarečių reklamos draudimą.

„Nanny State Index“ sudarytojai pažymi: siekdami pagerinti piliečių sveikatą, politikos formuotojai daugiau dėmesio turėtų skirti ekonomikos augimui, o ne piliečių elgesio kontrolei draudimais ir mokesčiais.

Visų šalių įvertinimus galite rasti šioje nuorodoje

„Nanny State Index“ tyrimas