K. Leontjeva. Gaus, ko prašė arba dovanotam arkliui į dantis nežiūri (0)

Daugiau nei prieš metus Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius kreipėsi į Seimą, prašydamas suteikti pagal autorines sutartis dirbantiems asmenims socialines garantijas. Kaip tada sakė p. Radzevičius, „tai nenormalu, kad valstybė iki šiol nesukūrė efektyviai veikiančios socialinio draudimo sistemos kūrybiniams žmonėms ir šie priversti vėliau prašyti išmaldos ar kompensacijų, vietoj to, kad nuo gaunamų honorarų būtų mokėję mokesčius socialiniam draudimui“. Seime buvo užregistruota darbo grupė, kuri vėliau pasiūlė pensijų socialiniu draudimu drausti tik asmenis, turinčius meno kūrėjų statusą; dalis jų draudimo įmokų būtų sumokama valstybės – t.y. visų mokesčių mokėtojų – lėšomis.

Matyt, žurnalistai manė, kad valstybė, kaip gerasis Senelis Šaltis, geranoriškai įkiš ranką į dovanų maišą (biudžetą) ir padovanos visiems kūrybiniams darbuotojams „ socialines garantijas“. Aha, tuoj…

Žurnalistai mestelėjo nuostabią idėją valdžiai, kuri jau tada galbūt galėjo įžvelgti skylėtus valstybės ir „Sodros“ biudžetus ir potencialų jų užkamšymo būdą. Naujajai koalicijai prabilus apie išsvajotų garantijų suteikimą kūrybiniams darbuotojams, žurnalistai ir visuomenė suprato, kad socialinės garantijos – ne abstraktus ir nemokamas dalykas, o prievolė mokėti socialinio draudimo įmokas.

Kuomet Finansų ministras pasakė, kad svarstoma apmokestinti kūrybinius darbuotojus 1 proc. įmokomis „Sodrai“, žurnalistų sąjungos pirmininkas piktinosi, kad svarstomi įmokų “Sodrai” tarifai už honorarus yra per dideli. Iš tikrųjų, darbuotojai nukentėtų net jei įmokas „Sodrai“ mokėtų tik darbdaviai, nes nesvarbu kas jas moka – bet kuriuo atveju autorinis atlyginimas į rankas sumažėja.

Šiandien D. Radzevičius palaikė piketuojančius muzikantus, kurie protestavo prieš mokesčių autoriniams atlyginimams didinimą (nuo kitų metų autoriniams atlyginimai bus apmokestinami ne tik įmokomis „Sodrai“, bet ir didesniu GPM tarifu).

Bet juk žurnalistai gaus, ko prašė – visus metu jie kryptingai kalbėjo apie būtinybę įvesti socialines garantijas žurnalistams ir kt. Jau greitai jie tas garantijas gaus, tik ar nepavirs ta dovana Trojos arkliu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × one =