A. Mackonis: Žalio vyno vaikams (0)

Yra viena linksma ir miela vaikiška daina apie vabalus „Rytoj skrisim“. Kita vertus, galima būtų teigti, kad ši daina bent tris kartus pažeidžia įstatymus. Štai dainos teksto ištrauka:

 „Paragaukim žalio vyno,

Kol rasa nesugadino. Gera bus!

Gera, gera, gera, gera bus!“

 

Galima numanyti, kad tekste žodžiai „žalias vynas“ greičiausiai žymi kažką labiau artimo vabalams nei alkoholis. Tačiau sąvoka „žalias vynas“, įvairiais vertinimais, gali reikšti ir tokius dalykus, kaip jauną vyną ar degtinę su žolelių priemaišomis. Tokiu atveju, ši daina, pagal Alkoholio kontrolės įstatymą, yra draustina. Taip yra todėl, kad pagal šio įstatymo 29 straipsnį draudžiama visų formų alkoholio reklama:

–         kuri skirta vaikams ir paaugliams iki 18 metų (daina gi vaikiška ir buvo sukurta vaikiškam renginiui);

–         kurioje dalyvauja sportininkai, gydytojai, politikai, meno ir mokslo įžymybės, kiti garsūs visuomenės veikėjai, naudojamas jų asmuo, vardas, atvaizdas ir pan. (renginio metu ją dainavo pakankamai garsus aktorius);

–         kurioje alkoholio vartojimas siejamas su fizinės, psichinės, socialinės būklės pagerėjimu (žadama, kad paragavus žalio vyno gera bus).

 

Klausant pačios dainos atrodytų nesąmonių nesąmonė būtų manyti, kad daina iš tikrųjų reklamuoja alkoholį, bet dėl žodžių „žalias vynas“ daugiareikšmiškumo kitiems gali pasirodyti ir kitaip.

 

Labai geras pavyzdys, kad įstatymuose numatomos pakankamai griežtos priemonės, tačiau neįmanoma objektyviai nustatyti, taikytina įstatymo raidė ar netaikytina.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

five × 2 =