K. Leontjeva. Laikinų mokesčių nebūna – tad ir neįvedinėkit jų (0)

Šią savaitę į viešumą eilinį kartą iškelta progresinių mokesčių idėja. Keista ne tai, kad šis klausimas vėl keliamas (panašios pataisos būna užregistruojamos po keletą kartų į metus), keista, kad apie tai prabilo dešinieji – Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas J. Razma. Jis kalbėjo apie “laikiną” progresinį mokestį siekiant papildyti biudžetą, bet kaip rodo patirtis, mokesčiai “laikinais” dažniausiai būna tik kalbose, o priimtuose įstatymuose tai neatsispindi (taip atsitiko ir su krizės iššauktais PVM ir pelno mokesčio padidinimais, kurių būtinumas bus tiktai “įvertinamas” tvirtinant kitą biudžetą). Panašu, kad patys konservatoriai pamiršo savo rinkiminės programos pažadą mažinti mokesčius esant blogai ekonominei situacijai.

Pamiršo ir tai, kad jų 2009 m. mokesčių deformos dėka, mūsų mokesčiai jau yra progresiniai! Pavyzdžiui, 800 litų uždirbančio gyventojo efektyvusis GPM tarifas yra tik 6%, 1500 Lt. – 11,7%, 2000 Lt. – 13,3%, 2500 Lt. – 14,2%, o pajamos virš 3150 Lt. apmokestinamos 15% tarifu. Taip yra dėl to, kad pajamoms iki 3150 Lt. yra taikomas NPD, kuriuo siekiama sumažinti mažiau uždirbančių asmenų mokestinę naštą.

Vakar Seimo narys, socialdemokratas A. Sysas įregistravo GPM įstatymo pakeitimoprojektą, siekiantį įvesti progresinius tarifus. Tačiau jo siūlomi tarifai ne tik kad niekam nepadėtų, bet atvkirščiai: išaugtų mažiau nei vidutinį darbo užmokestį uždirbančių žmonių mokesčiai. Siūlomi pakeitimai pablogintų vieno pažeidžiamiausių visuomenės sluoksnių padėtį. Štai kaip pasikeistų žmonių sumokami mokesčiai (turint omenyje, kad dabartinė NPD apskaičiavimo tvarka nesikeičia):

Aiškiai matyti, kad siūlomi progresiniai mokesčiai padidintų vidutinę algą gaunančių žmonių tempiamą mokestinę naštą. Eilinį kartą siekiama apmokestinti “turčius”, bet nukentės paprasti žmonės. Juo labiau jie pasijaus eilinį kartą apgauti, nes vos prieš kelis mėnesius jų mokesčiai buvo (nors ir simboliškai, keliais litais) sumažinti. Nejaugi biudžeto karpymas mūsų Seimo nariams yra toks skausmingas ir atgrasus, kad visą krizės tempimo naštą jie pasiryžę užkrauti ant paprastų žmonių pečių? Ir ar tam pasipriešinsime?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

19 − 17 =