Ž. Šilėnas: In Vino Veritas. Gal pagaliau reikia išsiblaivyti? (0)

Kaip praneša EUObserver, Žemės ūkio ministrai atmetė EK siūlymą liberalizuoti ES vyno sektorių. Toks žingsnis yra aiškus signalas kuo – ekonomine logika ar populizmu – remiasi daugelis ES aukščiausiuose sluoksniuose priimamų sprendimų.

ES vyno sektorius kasmet patiria vis didesnius nuostolius dėl didėjančios kitų šalių gamintojų konkurencijos. Kitaip tariant, pasaulio vartotojai aiškiai išreiškia savo pasirinkimą ir savo pinigais „balsuoja“ už jiems labiausiai patinkantį vyną. Kiekvieno verslininko pareiga yra reaguoti į vartotojų užgaidas ir atitinkamai keisti savo produkcija. Tačiau, ES vyno gamintojai nenori keistis. Kas baisiausia, jie dar randa užtarėjų įtakingų politikų tarpe. „Aš manau, kad pilnas liberalizavimas sąlygotų Europos vynininkystės identiteto ir autentiškumo praradimą… Jos stiprybė yra kokybė, spalva, skonis“.

Tokie ciniški ir visiškai su realybe prasilenkiantys teiginiai gali gimti tik politikų galvose. Pasirodo, ne ES vyndariai klysta,
darydami ne tokį vyną, kuris patinka vartotojams, bet viso pasaulio vartotojai geria ne tą vyną. Taip realybę ignoruoti ir nebankrutuoti įmanoma tik ES Žemės ūkio politikos kreivų veidrodžių karalystėje, kurioje niekam nereikalingą produkciją superka valstybė (ir vėliau iš to vyno gamina spiritą).

Maža to, buvo palikti ir sodinimo apribojimai, kurie neleidžia sėkmingiems ES vyndariams plėsti savo vynuogynų. Kitaip tariant, pagal dabar galiojančią tvarką sėkmingi gamintojai (matyt, tie, kurie vadovaujasi pirkėjų poreikiais) negali išplėsti savo vynuogynų ir gaminti daugiau vyno.

Vien perprodukcijos supirkimas ES mokesčių mokėtojams kainuoja apie pusę milijardo eurų kasmet, taip pat numatoma, kad ES vyndariams ir toliau sėkmingai ignoruojant verslo principus, ši suma tik augs. Ir jei dar tarkime ES pienininkai gali naudoti (iš esmės klaidingą) argumentą, esą perprodukcinį pieną galima išdalinti vaikams, tai akivaizdu, kad vyno atveju negalima panaudoti net šios demagogijos.

Vyno sektoriui, kaip visam ES žemės ūkio sektoriui reikalingi radikalūs pokyčiai. Kuo ilgiau politikai bijos mažumos audringos
reakcijos, visi kiti ES piliečiai bus priversti mokėti už  nenusisekusių verslininkų užgaidas.

P.S. O ir dėl ES vyno kokybės išskirtinumo galima pagrįstai abejoti. Štai jau antrą kartą iš eilės, prancūzai su siaubu yra priversti pripažinti, kad net ir vyno gamyboje juos aplenkė … amerikiečiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 × 1 =