Ž. Šilėnas: BVP neatsipindi žmogaus laimės, arba kaip suklysti du kartus (0)

Štai Europos Komisija (EK) paskelbė sugalvojusi, esą Bendrasis vidaus produktas neatspindi žmogaus laimės. Turbūt EK laiko save labai novatoriška, tačiau apie tai, kad aritmetikai suskaičiuotas BVP turi rimtų trūkumų šalies ekonominei būklei apibūdinti žino tikrai daug kas. Tai, kad BVP neatspindi individo laimės – libertarai šneka jau nuo labai seniai. Taigi šiuo požiūriu EK nepasakė nieko naujo.
Dar blogiau – pamoka taip ir liko neišmokta. Sukritikavę laimės matavimą pagal pagamintų daiktų kiekį, EK siūlo laimę matuoti pagal… CO2 išmetimą, atsinaujinančių resursų naudojimą, kraštovaizdį ir t.t. Kitaip tariant, laimė vis vien bus matuojama, tik indikatoriai bus kitokie – nebe daiktai, o atsinaujinanti energija.
Tiek BVP, tiek naujai kuriamas indeksas geriausiu atveju tėra apytiksliai bandymai skaičiais įvertinti neapčiuopiamus dalykus. Kad ir kaip nemėgčiau BVP, naujasis indeksas atrodo dar prastesnis ir neaiškesnis. Bent jau man asmeniškai, skaičiai, kiek šalyje pagaminta kėdžių, šaukštų, radiatorių ir kitų prekių turi bent kažkokią prasmę. Gamtos grožį jau geriau palikti vertinti kiekvienam asmeniškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

two × 2 =