Ž. Šilėnas: O ar gyventojai norėtų už elektros energiją mokėti 15 ct daugiau? (0)

Delfi rašo, kad, anot apklausos, “3 proc. žmonių Lietuvoje mano, kad vėjo energijos turėtų būti gaminama žymiai daugiau, dar 20 proc. pasisako už šiek tiek didesnį šios atsinaujinančios energijos rūšies naudojimą. 8 proc. gyventojų mano, kad vėjo energijos kiekis turėtų išlikti toks pat.”

Taip pat sakoma, kad „Lietuvoje vis dar gajūs mitai apie vėjo elektrines ir kitą atsinaujinančių rūšių energiją, kurie paremti žmonių baimėmis ar nežinojimu, vienas jų – likusios neteisingos nuostatos dėl kainos. Penkiskart didesnė šalies vėjo elektrinių plėtra vartotojams kainuotų kiek daugiau nei 1 ct. už kWh ir būtų mažiau skausminga nei naftos ar dujų kainos kilimas”, – pranešime spaudai cituojamas Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius Saulius Pikšrys.”

Imkime jautį už ragų (arba turbiną už menčių). Esminis klausimas, ne tai, iš kokio energijos šaltinio gaminti elektros energiją, o tai, kiek tokia energijos gamyba kainuoja. Šiuo metu importuotos iš Rusijos elektros galima nusipirkti daugmaž už 15ct/kWh. Iš vėjo jėgainių elektros energija superkama po 30 ct/kWh (išsamias kainas žiūrėkite čia). Žiūrint suprimityvintai, jei stebuklo būdu rytoj visa elektros energija būtų tiekiama iš vėjo jėgainių, tai mokėtume ne 45 ct/kWh, o apie 60 ct/kWh. Įdomu, ką gyventojai atsakytų į klausimą „Ar norėtumėte už elektros energiją mokėti trečdaliu brangiau?”

O jei rimčiau, tai gali būti, kad penkiskart didesnė elektros energijos gamyba kainuotų tik 1 ct brangiau. Bet tik todėl, kad net ir penkiskart didesnė elektros energijos gamyba iš vėjo sudarytų tik labai mažą visos suvartojamos elektros energijos kiekio. Galutinė elektros energijos kaina nusistato “viename katile” sumaišant daug pigios elektros energijos ir truputi brangios (iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir Elektrėnų elektrinės). Kol kas visa atsinaujinanti elektros energija „kainuoja” tik apie 0,4 ct/kWh galutinėje kainoje. Bet tik todėl, kad jos yra pagaminama palyginti mažai. Jei elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių šaltinių neatpigs, o tokios energijos bus naudojama vis daugiau (nes taip reikalauja valdžia), elektros energijos kaina vartotojams didės.

P.S. Detalesni pasiūlymai, kaip reikėtų reformuoti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių – čia. Daugiau pasiūlymų energetikos politikai – čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

eleven − five =