Ž. Šilėnas. Energetinis saugumas – kodėl visi pamiršta mokesčius? (0)

Šiandien Mokslų akademijoje organizuotoje konferencijoje apie energetinį saugumą buvo aptarinėjamas energetinis saugumas. Vėl artėjama prie seno gero apibrėžimo, kad energetinis saugumas, paprastai tariant, yra tikimybė, kad energija bus patiekta ir nebus per brangi.

Bet kodėl mes užmirštame, kad energija brangi yra dar ir dėl mokesčių? Benzinas – apie pusė kainos yra mokesčiai (akcizas ir PVM). Elektros energija – apie trečdalis galutinės kainos yra mokesčiai (viešuosius interesus atitinkančios paslaugos, akcizas, PVM). Ir pati Europa eina ne kur kitur, o didesnių mokesčių energijai link. O benzinas JAV yra daug pigesnis ne dėl vietinės gavybos (nors jie tai daro ir dėl to yra šaunuoliai), o, visų pirma, dėl žemesnių mokesčių.

Mokesčiai, skirtingai nei technologinės, gamtinės ar geopolitinės grėsmės yra labai lengvai suvaldomos. Nes, priešingai nei realios grėsmės, mokesčiai yra visiškas politinis kūrinys. Politinėmis priemonėmis neįmanoma užkirsti kelio gamtinėms, technologinėms ar geopolitinėms grėsmėms. Uraganai, cunamiai politikams nepavaldūs, kaip ir nepavaldžios techninės avarijos. O nuo to, kad Vilniuje susirinkę daug žmonių pasidalins nuomonėmis, geopolitinė situacija nė trupučio nepasikeis. Vienintelis dalykas, ką politikai gali pakeisti, tai yra jų pačių energijai sugalvoti ir taikomi mokesčiai.

Bet apie mokesčius nešnekame. Šnekame apie tuos dalykus, kurie nuo šnekėjimo nesikeičia. Nesuprantu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

twenty − 14 =