E. Ruželė: Nauja erdvė dekupažui (0)

Spalio pabaigoje kelios Baltijos šalių nevyriausybinės organizacijos su Nacionalinės alkoholio ir tabako kontrolės koalicijos prezidentu Aurelijumi Veryga priešakyje viešai pristatė „Balto pakelio” iniciatyvą. Buvo akcentuojama, jog Baltijos šalys nori būti šios iniciatyvos lyderėmis Europos Sąjungoje. Idėja gan paprasta – prievarta suvienodinti visų cigarečių gamintojų įpakavimus įvedant vienodą baltą pakelį. Deklaruojamas tokios iniciatyvos tikslas – rūkymo mažinimas nepilnamečių bei moterų tarpe. Argumentacija – gražūs cigarečių pakeliai skatina vaikus, moteris ir visus kitus rūkyti, todėl reikia juos uždrausti.

Eilinį kartą, bandant prisidengti visuomenine gerovės tikslais, bandoma suvaržyti vartotojo teisė rinktis. Sutinkant, kad rūkymas kenkia sveikatai, svarbu nepamiršti, jog cigaretės vis tiek yra produktas. Vienos yra kokybiškesnės, kitos pigesnės, vienos stipresnės, kitos lengvesnės. Pakuotės pateikia nemažai informacijos apie produktą vartotojui, leidžia jam pasirinkti. Suvienodinus pakuotes, gamintojams nebeliks argumentacijos tobulinti savo produkcijos, diegti kenksmingumą mažinančių naujovių, nes jie nebegalės visuomenei perteikti savo išskirtinumo.

Sunku pasakyti ką ši iniciatyva turi bendro su rūkymo prevencija nepilnamečių bei moterų tarpe ar bet kokia kita prevencija? Paaugliai rūko ne dėl to, kad juos sužavi spalvingos pakuotės. Draugų spaudimas, norėjimas nepasirodyti prastesniu, jaunatviškas maištas, noras būti suaugusiu ir už save atsakingu – štai tikrosios priežastys. Norint spręsti problemą, visada reikia įsigilinti į jos priežastis, o ne bandyti dangstyti pasekmes ribojant pasirinkimo laisvę ir įvedinėjant beprasmius draudimus.

Suprantant situacijos absurdiškumą belieka tik pajuokauti. Atrodo, kad šios iniciatyvos autoriai mano, jog geriau išmano tabako gaminių rinkodaros peripetijas, nei patys gamintojai. Siūloma privaloma atviro kodo (open source) įpakavimo dizaino akcija – konkursas, „šauni“ mintis. Rūkančios mergaitės galės gražiai išmarginti pakuotes savo mėgstamomis spalvomis, papuošti garbinamų pop dievaičių portretais. Visada skubantys ir neturintys po ranka užrašų knygutės labai apsidžiaugs atsilaisvinusia vieta užrašams ant pakelio. O ką jau kalbėti apie gražiausiai numarginto cigarečių pakelio konkursus. Prekybos centruose turėtų greitai išpopuliarėti akcija – Pirk 3 pakelius cigarečių ir gauk dekupažo rinkinį nemokamai. Trumpai tariant, kiekvienas turės galimybę susikurti sau mieliausią pakuotės dizainą. Juk jau dabar didžiausi sportinių prekių gamintojai suteikia galimybę susikurti savo asmeninį sportinių batelių modelį ir jį nusipirkti, panašios iniciatyvos pastebimos ir kitose srityse, todėl tai nėra nauja idėja.

Vadovaujantis tokia pat logika ir turint omenyje, kad daugybė žmonių kasmet miršta nuo kraujospūdžio, viršsvorio problemų, vertėtų balto įpakavimo apribojimus taikyti darbo, kuriame patiriamas stresas skelbimams, daug riebalų sudėtyje turintiems maisto produktams, saldainiams. Taip pat automobiliams, šuoliams parašiutu, maudynėms ežere. Kaprizingi ir daug potencialaus streso ateityje galintys sukelti jauni žmonės į pasimatymus turėtų eiti su baltais marškinėliais, bei įspėjamaisiais užrašais. Juk santuoka neretai kainuoja labai daug sveikatos. Pasaulis greitai taptų baltas ir „saugus“.

Man, kaip ir didžiajai daliai žmonių, rūkymo sukeliamos bėdos, ne vis vien. Visi mes norime, kad vaikai nerūkytų, sportuotų, ir tausotų savo sveikatą. Taip pat linkime sveiko gyvenimo būdo savo draugams bei šeimos nariams. Tačiau visų svarbiausia yra suprasti, kad tik geru pavyzdžiu ir kokybišku švietimu galima pasiekti norimų rezultatų. Jokie draudimai, įpakavimų ribojimai ar kitokie prasimanymai niekada iš esmės neišspręs problemos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

3 × 4 =