A. Mackonis: Ekonomikos dėsniai veikia ir santuokai (0)

Auganti kaina mažina paklausą. Šį ekonomikos dėsnį patvirtina net paklausa santuokai. Ekonomikai skirtame tinklaraštyje Freakonomics aptariamas kraujo testas, kurį privalėjo atlikti susituokti norintys žmonės. Tyrimas rodo, kad panaikinus šiuos kraujo testus, santuokų padaugėjo. Tiksliau kalbant, tyrimas parodė, kad įvairiose JAV valstijose panaikinus kraujo testą santuokų padaugėdavo maždaug 6 proc. Pusę šio padidėjimo esą lėmė tai, kad žmonės nebevyko į gretimą valstiją susituokti, o kitą pusę – kad tapo paprasčiau susituokti, sumažėjo santuokos „kaina“ (sumažėjo laiko ir pastangų poreikis, reikalingas susituokti).

Ko gero šiek tiek ironizuodamas, Freakonomics įrašo autorius pažymi, kad kraujo testas kaip santuokos kainos padidinimas galėjo turėti teigiamų šalutinių pasėkmių – sumažinti gerai neapgalvotų santuokų skaičių. O taip pat ir neigiamų šalutinių pasėkmių – galėjo lemti padidėjusį nesantuokinių vaikų skaičių.

Iš viso šito Lietuvai yra aktualu keli dalykai:

– Auganti produkto ar paslaugos kaina (pavyzdžiui, dėl kuro, tabako ir alkoholio akcizų) lemia užsienyje apsipirkinėjančių skaičiaus, kontrabandos iš užsienio bei kitos šešėlinės ekonomikos augimą (palyginimui – žmonės vykstantys santuokos į kitas valstijas, nesantuokiniai vaikai).

– Net ir maži formalūs reikalavimai ar pažymos didina įėjimo į rinką kainą ir mažina verslu norinčių ar oficialiai užsiimančių skaičių (palyginimui – tyrime teigiama, kad dalis žmonių nesituokdavo vien dėl reikalavimo atlikti testą).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

fifteen − 1 =