Vidurio ir Rytų Europos reformatoriai susitinka Vilniuje

Konferencija 09-10Šiandien Lietuvos laisvosios rinkos instituto rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Dvidešimt penkeri metai laisvės keliu. Praeities reformos ir ateities iššūkiai“ Vidurio ir Rytų Europos šalių reformų autoriai ir iniciatoriai įvertins mūsų regione įgyvendintas reformas ir aptars ateities reformų kryptis. Šiuo renginiu LLRI taip pat sutinka savo veiklos dvidešimtpenkmetį.

„Akivaizdu, kad su didžiausiomis problemomis dabar susiduria tos Rytų Europos šalys, kurios atidėliojo perėjimą į rinkos ekonomiką ir laiku nenugriovė Lenino paminklų,“ – teigia LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas. „Nueitas nemenkas reformų kelias, sukaupta didžiulė patirtis, bet vis kyla klausimų, kaip išsaugoti reformų laimėjimus keičiantis valdžioms ir visuomenės nuotaikoms, plečiantis valstybės paternalizmui. Norime įvertinti, ar reformos buvo pakankamai fundamentalios, kaip keitėsi mūsų požiūris į ekonomiką ir kaip reformų patirtis gali mums padėti tvarkytis su politikos iššūkiais ateityje“, konferencijos tikslą pristato LLRI vadovas.

Pagrindinį pranešimą „Reformos, laisvė ir gerovė“ konferencijoje skaitys iškilus JAV politologas, rašytojas ir sociologas dr. Charles Murray, kurio 1984 m. išleista knyga “Losing Ground” laikoma 1996 m. JAV įvykdytos socialinės rūpybos reformos intelektualiniu pagrindu.

Diskusijoje „Ko mus išmokė nueitas reformų kelias?“ savo įžvalgomis dalinsis buvęs LR ministras pirmininkas dr. Aleksandras Abišala, buvęs Slovakijos vicepremjeras ir finansų ministras Ivan Miklos, kuris Pasaulio banko 2004 m. “Doing Business” indekse įvardytas geriausiu verslo reformatoriumi. Taip pat įžvalgomis dalinsis buvęs Vengrijos finansų ministras dr. Lajos Bokros, kurio 1995-1996 m. Vengrijoje įgyvendinta taupymo politika žinoma kaip “Bokros paketas”. Reformų patirtimi pasidalins ir buvęs jauniausias finansų ministras ES, taip pat buvęs Bulgarijos vicepremjeras Simeon Djankov.

Pasak I. Mikloš, „postkomunistinio pereinamojo laikotarpio pradžioje reformos buvo tiek techniniu, tiek politiniu iššūkiu, tačiau prabėgus dvidešimt penkeriems metams reformos vis labiau tampa politine, o ne technine problema.“ Politiko įsitikinimu, reformų sėkmę nulemia lyderystė, atsakomybė už reformų įgyvendinimą ir tinkama komunikacija. Kaip teigia Dr. Lajos Bokros, reformoms būdinga tai, kad jų kaina išaiškėja anksčiau nei jų rezultatai, tad „šį tarpą būtina užpildyta gera politika“. Jo manymu, „būtina laikyti ranką ant pulso kalbant apie viešąją nuomonę ir nevalia sustoti aiškinus ir ginus įvykdytas reformas.“

Antrojoje konferencijos dalyje apie svarbiausius ateities politikos iššūkius, prioritetus išsaugant laisvų žmonių visuomenę ir 2040-ųjų Lietuvos ir Europos viziją diskutuos LR Seimo nariai Andrius Kubilius ir Eligijus Masiulis, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egidijus Aleksandravičius, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis ir JAV Makinako viešosios politikos centro prezidentas Joseph G. Lehman.

Baigiamasis konferencijos akcentas – LLRI Tarybos pirmininkės Elenos Leontjeva pranešimas „Stoka už ekonomikos ribų: naujos erdvės ir atradimai.“

Konferencijoje taip pat dalyvaus apie dvidešimt JAV ir Europos nepriklausomų viešosios politikos tyrimų centrų vadovų.

Konferencijos vieta – viešbutis Radisson Blu Lietuva, Konstitucijos pr. 20, Vilnius; kalbos – lietuvių, anglų (sinchroninis vertimas); konferencijos pradžia – 13:00. Dėl informacijos prašome kreiptis į Anetą Vainę tel. +370 687 46353.