Pagarbos mokesčių mokėtojams diena: pats laikas dėmesio skirti ne tik pareigoms, bet ir teisėms

Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos išvakarėse Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pagerbti didžiausi mokesčių mokėtojai. Renginio metu pristatyta Mokesčių mokėtojų teisių chartija. Ji, tikimasi, padės stiprinti pasitikėjimu ir pagarba grįstą santykį tarp mokesčių mokėtojų ir valdžios institucijų. 

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)

Šeštadienį, gegužės 11 d., Lietuvoje minima Pagarbos mokesčių mokėtojams diena. Jos išvakarėse Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) kartu su partneriais – advokatų kontora „TGS Baltic“ – pagerbė mokesčių mokėtojus. 

Renginį pasveikinusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad pasitikėjimas, kurį esame įpratę laikyti Šiaurės šalių auksu, po truputį įsišaknija ir Lietuvoje. „Kaip politikė labiausiai norėčiau, kad mes savo sprendimais pasitikėjimą mokesčių mokėtojais, jų pasitikėjimą valstybe ne silpnintume, o stiprintume. Net neabejoju, kad kiekvienas iš mūsų, veikdamas prognozuojamomis sąlygomis, turėdamas suprantamas ir logiškas žaidimo taisykles, padarysime viską, kad Lietuva klestėtų ir būtų saugi“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen. 

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)

Advokatų kontoros „TGS Baltic“ vadovaujančio partnerio Viliaus Bernatonio teigimu, Pagarbos mokesčių mokėtojams diena augina tarpusavio supratimą bei didina bendradarbiavimo galimybes tarp verslo ir valstybės. 

„Juk mes visi esame mokesčių mokėtojai – nuo įmonių darbuotojų iki mūsų vaikų, kurie irgi susimoka pridėtinės vertės mokestį, pirkdami parduotuvėje skanėstą. Mes visi turime jausti bendrą atsakomybę už tai, kad mokesčių mokėtojams mūsų valstybėje būtų gerai, kad nereikėtų ieškoti alternatyvų, kad gyventi mūsų valstybėje būtų geriausia“, – sakė V. Bernatonis. 

Renginyje atskirai pagerbti didžiausi mokesčių mokėtojai keturiose kategorijose. Pirmojoje jų apdovanojimai įteikti daugiausiai mokesčių į šalies biudžetą sumokėjusioms įmonėms: bendrovėms „Orlen Lietuva“, „Okseta“ ir „Circle K“, taip pat valstybės valdomai „Ignitis grupei“ priklausančiai elektros ir gamtinių dujų tiekėjai UAB „Ignitis“. 

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)

Antrojoje – daugiausiai pelno mokesčio sumokėjusių mokesčių mokėtojų – kategorijoje apdovanojimai įteikti bendrovei „Thermo Fisher Scientific Baltics“, bankams SEB ir „Swedbank“. Apdovanojimai įteikti ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir banko „Danske Bank“ filialo Lietuvoje atstovams. Jų darbuotojai sumokėjo daugiausiai gyventojų pajamų mokesčio.

Įmonių ir įstaigų sąrašas parengtas pagal 2023 m. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenis. 

Renginyje pagerbtos ir dar trys įmonės, patekusios į 2023 m. „Financial Times“ sudarytą sparčiausiai Europoje augančių įmonių sąrašą. Tai – 47 vietoje atsidūrusi „Surfshark“, 104-oje esanti „PVCase“ ir 137-ą užėmusi „Ondato“. Joms apdovanojimas įteiktas žvelgiant į ateitį – spartus jų augimas prognozuoja ir svarų įnašą į valstybės biudžetą ateityje.

Pristatė Mokesčių mokėtojų teisių chartiją

Pasak LLRI prezidentės Elenos Leontjevos, šiemet, kai dėmesys mokesčių mokėtojams ypatingas, tiek daug kalbame apie pareigą prisidėti prie gynybos ir kitų valstybės poreikių finansavimo, pats laikas dėmesio skirti ir jų teisėms. 

„Todėl į Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos iškilmes atnešame Mokesčių mokėtojų teisių chartiją, į kurią surinkome įvairiuose įstatymuose išblaškytas visų mūsų kaip mokesčių mokėtojų teises. Tikime, kad jų iškėlimas į valstybinį lygmenį taps pamatu naujai kultūrai ir politikai, padės užtikrinti, kad teisės, kurias turime, bus kasdien praktikuojamos“, – sakė LLRI prezidentė. 

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)

Mokesčių mokėtojų teisių chartijoje išskirtos trylika teisių, išsibarsčiusių skirtinguose šalies įstatymuose. Tarp jų – teisė į efektyvią mokesčių sistemą, į kokybiškai parengtus mokesčių įstatymus, į mokesčių sistemos stabilumą, teisė gauti kokybišką konsultavimą ir informaciją bei kitos. 

„Visos jos remiasi į paprastus efektyvumo, proporcingumo principus, išplaukia iš Teisėkūros pagrindų įstatymo. Jame pabrėžiama, jog kiekviena teisinė priemonė turi būti pasverta pagal jos galimybę pasiekti užsibrėžtą tikslą, būtina įvertinti alternatyvius kelius keliamam tikslui pasiekti“, – kalbėjo E. Leontjeva.

Tam pritarė ir Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Edita Janušienė. Ji pabrėžė, kad viešajame sektoriuje svarbu nueiti papildomą mylią, labiau orientuotis į klientą tam, kad būtų užtikrinta, jog viešosios paslaugos būtų kuo paprastesnės ir skaidresnės. 

„Trys žodžiai: paprastumas, profesionalumas ir pagarba nusako kelią į tarpusavio pasitikėjimu ir pagarba grįstą bendradarbiavimą tarp mokesčių administratoriaus ir kliento. Džiaugiuosi, kad kartu su komanda tai verčiame realybe“, – sakė E. Janušienė. 

Pagarbos mokesčių mokėtojams diena LLRI iniciatyva nuo 2018 m. įtraukta į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą. Daugiau apie Mokesčių mokėtojų teisių chartiją galite rasti šioje nuorodoje.