V. Žukauskas: Valdžios sprendimai ir verslo rizika (0)

Viena labai dažnai pačių politikų ignoruojama politinių sprendimų pasekmė yra besikeičiančios verslo veiklos sąlygos bei iš to atsirandanti verslo veiklos rizika. Tai aktualu daugeliui valdžios sprendimų, tačiau įstatymų aiškinamuosiuose raštuose prie neigiamų pasekmių paminėtos verslo rizikos nerasime beveik niekada. Kyla klausimas, ar taip yra todėl, jog iš valdžios sprendimų kylanti verslo rizika valdantiesiems yra nesuprantama, ar todėl, jog ji ignoruojama?

Besidomint viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės tema Vyriausybės nutarimo dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės III dalyje (apie pagrindines projektų rizikos rūšis) radau išskirtas šias pagrindines rizikos rūšis: statybos rizika, tinkamumo rizika, paklausos rizika, makroekonominė rizika, pajamų rizika, nenugalimos jėgos rizika, ginčų sprendimo rizika, turto perdavimo rizika. Tai rizikos daugiausia kylančios iš pačio projekto vykdytojo veiklos ar rinkos pasikeitimų.

Savo nuostabai radau ir aiškiai išdėstytas kitokio pobūdžio rizikas, kylančias ne iš rinkos, o valdžios sprendimų, teisinės, reguliavimo aplinkos pasikeitimų:

  • Politinė rizika – rizika, kuriai priskirtini įvykiai, susiję su politinės aplinkos pasikeitimais, darantys įtaką partnerystės projekto įgyvendinimui;
  • Teisinės aplinkos rizika – rizika, kuriai priskirtini įvykiai, susiję su teisės aktų pasikeitimu, licencijų ir patentų galiojimu, sutarčių nevykdymu, teismo procesais;
  • Kainų reguliavimo rizika – rizika, kuriai priskirtini įvykiai, darantys įtaką paslaugų tarifų nustatymo tvarkos pasikeitimams, dėl kurių keičiasi partnerystės projekto įgyvendinimo sąnaudos, nustatytos partnerystės sutarties šalių teisės ir pareigos;
  • Aplinkos apsaugos rizika – rizika, kuriai priskirtini įvykiai, atsirandantys dėl aplinkos apsaugos ar gamtos išteklių naudojimo reikalavimų nesilaikymo arba žalos aplinkai, padarytos įgyvendinant partnerystės projektą.

Tai rodo, jog šio pobūdžio iš valdžios sprendimų kylanti verslo rizika identifikuojama ir suprantama ne tik pačio verslo, tačiau ir valdžios pareigūnų. Tik kodėl į ją rimtai žiūrima ir jos įdėmiai vertinamos tik tuomet, kai dėl jų nukentėti gali ir pats valstybinis sektorius?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

9 − three =