Vakarų Lietuvos bendruomenėms – mokymai susitarti dėl investicijų

Kretingos rajono savivaldybėje Lietuvos laisvosios rinkos institutas organizavo seminarą „Bendruomenė, investicijos ir aplinkosauga: kaip vertinti, dalyvauti, komunikuoti“. Seminare dalyvavo apie 30 Kretingos ir Palangos vietos bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų atstovų. Taip pat Kretingos savivaldybės atstovai.

„Savo bendruomenės veikloje nuolat susiduriame su įvairiais klausimais. Buvo ypač naudinga sužinoti, kaip tartis ir susitarti dėl investicijų ir aplinkos, kurioje gyvename. Taip pat, kaip bendrauti su valdžia, su žiniasklaida, kas domina žurnalistus. Pateiktos žinios ir praktinės užduotys tikrai pravers“, – po mokymų sakė bendruomenės „Palangos santarvė“ pirmininkė Daina Eimanavičienė.

Seminare lektoriai pasakojo, kaip visapusiškai įvertinti miesto viešosios politikos sprendimus dėl investicinių projektų. Taip pat apie aktualias konstitucines teises, kaip aiškiai, pagrįstai ir tinkamai suformuluoti ir išsakyti savo poziciją. Mokymus vedė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas, jaunesnysis ekspertas Dominykas Šumskis ir komunikacijos vadovė Asta Narmontė.

„Įgyvendinant investicinius, plėtros projektus svarbu, kad tarpusavyje sėkmingai sutartų investuotojai ir gyventojai. Svarbu, kad apie aplinką kalbėtų žmonės, kurie ten gyvena. Tiek bendruomenė, tiek investuotojai juk turi tą patį tikslą – kad gyventi būtų geriau. Todėl reikia aktyviai ir argumentuotai išsakyti savo poziciją, kalbėtis ir tartis. Tam reikia ir pasitikėjimo vieni kitais, kurio, beje, dažnai trūksta. Kaišiadorių bendruomenių susidomėjimas rodo, kad žmonės nori ir linkę tartis dėl geriausių sprendimų rajonui”, – teigia LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Per mokymus lektoriai pateikė atvejų analizes apie rezonansinius investicijų projektus, tokius kaip kiaulių fermą, atliekų deginimo gamyklą, Kazokiškių sąvartyną, skalūnus ir pan. Juos nagrinėjant siekiama paprastai ir aiškiai atskleisti aplinkosauginius, soc-ekonominius ir teisinius argumentus, įrodyti, kad taikai susitarti įmanoma. Šią medžiagą daliname mokymų dalyviams.

Šis seminaras – tai instituto iniciatyvos „Su(si)tarkim“ dalis. Iniciatyva Lietuvos laisvosios rinkos institutas siekia, kad gyventojai argumentuotai diskutuotų jiems aktualiais klausimais ir taikiai susitartų dėl aplinkos, kurioje gyvena. Mokymai organizuojami 16 savivaldybių.

Daugiau apie „Su(si)tarkim“ čia.