Ukrainiečiai transformuoja ekonomikos mokymą – mokysis iš lietuviško vadovėlio

Lietuva prisidės prie ekonominio švietimo pokyčių neramumų kamuojamoje Ukrainoje. Šios šalies moksleiviai jau nuo rudens ekonomikos mokysis iš lietuvių parengto vadovėlio „Ekonomika per 31 valandą”. Vadovėlį akreditavo Ukrainos švietimo ir mokslo ministerija, rugsėjį jis pasieks pirmąsias mokyklas skirtinguose Ukrainos regionuose.

„Mokytis ekonomikos kokybiškai nuo pat mokyklos mūsų šaliai, kuri susiduria su milžiniškomis ekonomikos ir skurdo problemomis, yra ypač svarbu. Ekonominis raštingumas Ukrainoje labai menkas. Apklausos rodo, kad daugiau kaip trečdalis ukrainiečių remia grįžimo prie centralizuotos ekonomikos idėją, net 83 proc. nepasitiki verslu. Siekiame transformuoti ekonomikos mokymą mokyklose, kad mokiniai suprastų ekonomikos principus, išmoktų kritiškai mąstyti”, – teigia vadovėlį išleisiančio Ukrainos laisvosios rinkos centro atstovė Natalija Melnyk.

Ukrainoje ekonomikos mokykloje mokoma epizodiškai, nuo šių metų ji nėra privaloma. Pačių ekonomikos mokytojų nuomone tai nutiko dėl prastos vadovėlių kokybės ir mokytojų nepasirengimo. Šiuo metu ekonomika yra integruota į pilietinio ugdymo pamokas, todėl iš viso šiam dalykui per visus dvylika mokslo metų skiriamos vos 5 valandos.

„Džiaugiamės, kad Lietuva Ukrainai gali padėti įvairiose srityse, taip pat ir švietimo – juk šalies ateitis labai daug priklauso nuo to, ko išmokstame  mokykloje. Gyvename šalyje, kurios istorinė patirtis panaši į Ukrainos, tad suprantame, koks svarbus yra kokybiškas išsilavinimas, ekonomikos principų supratimas. Tai būtina priemonė norint išbristi iš politinės ir ekonominės nežinomybės“, – teigia viena vadovėlio autorių, Lietuvos laisvosios rinkos instituto švietimo centro vadovė Marija Vyšniauskaitė.

Iš prieš 4 metus Lietuvos laisvosios rinkos instituto išleisto inovatyvaus vadovėlio kasmet mokosi daugiau nei 22 tūkstančiai mūsų šalies moksleivių. Tai yra net 78 procentai šalies devintokų ir dešimtokų. Geriausia mokymosi priemone Londono knygų mugėje pripažintas vadovėlis jau adaptuotas ir sklinda po Gruzijos, Slovakijos, Kanados mokyklas, netrukus jį išleis ir Bosnija ir Hercegovina. Mokymo komplektą sudaro apie ekonomiką per kasdienes mokiniams aktualias situacijas pasakojantis tradicinis ir elektroninis vadovėlis bei interaktyvi mokytojo knyga.