Nacionalinio ekonomikos egzamino klausimai, kurie dalyviams sekėsi geriausiai: ar atsakytumėte?

Nacionalinį ekonomikos egzaminą Lietuvoje laikė apie 8000 žmonių. Jei vertintume gyventojų žinias dešimtbalėje sistemoje, tektų rašyti penketą – vidutiniškai žmonės teisingai atsakė į pusę klausimų. Lengviausiai sekėsi su asmeniniais finansais susijusios užduotys, jas teisingai atsakė apie du trečdaliai dalyvavusių.

Kviečiame pasitikrinti, ar atsakytumėte jūs?

1. Kokie pinigai buvo ir yra pripažįstami oficialia mokėjimo priemone Lietuvoje XXI amžiuje?

a) Rubliai, eurai

b) Laikinieji talonai, rubliai, litai, eurai

c) Eurai, litai

d) Eurai, laikinieji talonai, rubliai

Į šį klausimą teisingai atsakė 86 proc. dalyvių.

2. Efektyvaus investavimo taisyklė atspindi ryšį tarp rizikos ir pelno – kuo didesnio pelno tikisi investuotojas, tuo didesnę riziką jis turi prisiimti ir atvirkščiai. Kuris iš variantų yra neefektyvus?

a) Didelė rizika ir didelis pelnas

b) Maža rizika ir mažas pelnas

c) Didelė rizika ir mažas pelnas

d) Maža rizika ir didelis pelnas

Į šį klausimą teisingai atsakė 68 proc. dalyvių.

3. Popieriuje uždirbate 500 eurų, tačiau 20 procentų dydžio gyventojų pajamų mokestis jums skaičiuojamas nuo 200 eurų sumos ir siekia 40 eurų. Kas, labiausiai tikėtina, yra likę 300 eurų?

a) Mokesčio bazė, t. y. suma, nuo kurios apskaičiuojami mokesčiai

b) Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), t. y. pajamų mokesčiu neapmokestinama fizinių asmenų pajamų dalis

c) Minimalioji mėnesinė alga (MMA)

d) Sodros įmokų „lubos“, t. y. suma, nuo kurios „Sodros“ įmokos nebeskaičiuojamos

Į šį klausimą teisingai atsakė 77 proc. dalyvių.

4. Tarkime, kad jūsų taupomosios sąskaitos metinė palūkanų norma yra 1 procentas, metinė infliacija yra 2 procentai. Jei pinigus paliksite banko sąskaitoje, po 1 metų jūs už tą sumą galėsite nusipirkti:

a) Daugiau prekių ir paslaugų nei dabar

b) Tiek pat prekių ir paslaugų kiek dabar

c) Mažiau prekių ir paslaugų nei dabar

d) Neįmanoma atsakyti, nes nėra ryšio tarp palūkanų normos ir infliacijos

Į šį klausimą teisingai atsakė 63 proc. dalyvių.

5. Rūta dirba pagal darbo sutartį ir visas pajamas gauna iš darbo užmokesčio. Per metus Rūtos mėnesinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius padidėjo nuo 800 eurų iki 880 eurų. Metinė infliacija sudarė 4 procentus. Kaip pasikeitė Rūtos realiosios pajamos per metus? Realiosios pajamos apskaičiuojamos atsižvelgus į infliaciją.

a) sumažėjo 4 procentais

b) išaugo 4 procentais

c) išaugo 6 procentais

d) išaugo 10 procentais

Į šį klausimą teisingai atsakė 40 proc. dalyvių.

6. Jeigu per ateinančius tris mėnesius prognozuojamas euro valiutos kurso kilimas JAV dolerio atžvilgiu, o jūs planuojate kelionę iš Lietuvos į JAV, kada tinkamesnis kelionės laikas, jeigu jokie kiti veiksniai nesikeičia?

a) Geriau dabar, kol euro kursas dar mažesnis

b) Geriau vėliau, kai euro kursas pakils

c) Jokio skirtumo nėra

d) Geriau eurus į dolerius išsikeisti dabar, o važiuoti po trijų mėnesių, kai euro kursas pakils

Nacionalinį ekonomikos egzaminą organizuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas su LRT. Visas egzamino užduotis galima spręsti specialioje svetainėje: www.ekonomikosegzaminas.lt

Teisingi atsakymai:

1. Teisingas atsakymas – c. Euras mūsų šalyje įvestas 2015 m. Litais nepriklausomoje Lietuvoje atsiskaitydavome nuo 1993 m. iki 2014 gruodžio 31 d.

2. Teisingas atsakymas – c. Nėra efektyvu stipriai rizikuoti, jei nesitikima gauti didelės grąžos. Didelė rizika, pagal efektyvumo taisyklę, turi būti susieta su dideliu pelnu. Jei numatomas pelnas nedidelis, tai efektyvu prisiimti ir nedidelę riziką.

3. Teisingas atsakymas – b. Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinama fizinių asmenų pajamų dalis. Ji atimama iš pajamų sumos prieš išskaičiuojant gyventojų pajamų mokestį. Taigi, šiuo atveju 500 eurų dydžio atlyginimui pritaikytas 300 eurų dydžio NPD ((500-300) x 20 %=40).

Mokesčio bazė pagal sąlygą yra 500 eurų. Minimalioji mėnesinė alga yra nustatyta įstatymu ir 2019 m. siekia 555 eurus. Sodros įmokų lubos – suma, nuo kurios neskaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, siekia 10 vidutinių darbo užmokesčių.

4. Teisingas atsakymas – c. Pateiktu atveju uždarbis iš investicijų yra mažesnis nei metinė infliacija. Vadinasi, dėl infliacijos per metus kainos pakils daugiau, nei jūs uždirbsite iš taupomojo indėlio. Todėl jūsų taip investuoti pinigai nuvertės, už juos po metų galėsite įsigyti mažiau prekių ir paslaugų.

5. Teisingas atsakymas – c. Nominalios Rūtos pajamos išaugo 10 proc., bet nuvertėjo 4 proc. dėl infliacijos.

6. Teisingas atsakymas – b. Euro ir JAV dolerio kursas turi tiesioginį poveikį kainoms. Kuo euras brangesnis (doleris pigesnis), tuo prekių ir paslaugų kainos JAV Lietuvos gyventojams atrodys mažesnės, t. y. reikės mažiau eurų prekei įsigyti. Todėl tikslinga palaukti, kol euro kursas pakils, ir tada važiuoti į JAV.