Vaistų kainos reguliuojamos neteisėtai ir netikslingai

Lietuvoje taikomas vaistų kainų reguliavimas yra antikonstitucinis ir žalingas vartotojams bei vaistų rinkai, teigia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI), atlikęs vaistų, vaistinių medžiagų ir vaistinės asortimento kainų reguliavimo analizę.

 

Lietuvoje reguliuojamos vaistų mažmeninės kainos, nustatomi mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainiai, maksimalios didmeninės kainos. „Nustačius maksimalias kainas mažesnes nei rinkos kainos, gamintojams neapsimoka gaminti, o prekybininkams pardavinėti nepelningos prekės. Vartotojai prekės apskritai negauna už nustatytą kainą arba negauna tiek ar tokios kokybės, kokios norėtų. Jei maksimalios kainos nustatytos didesnės už rinkos, kainų reguliavimas slopina konkurenciją ir skatina kainą pakelti iki maksimalaus lygio,” teigia LLRI ekspertas Remigijus Šimašius.

 

Farmacinės veiklos įstatymas ir Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymas dėl vaistų kainų nustatymo ir taikymo neatitinka Lietuvos Konstitucijos nuostatų, laiduojančių ūkinės veiklos laisvę. Be to, minėtas įsakymas priimtas nesilaikant Kainų įstatymo reikalavimo suderinti valstybės valdymo organų nustatytas prekių ir paslaugų kainas bei tarifus su Konkurencijos taryba.

 

Ekonomiškai nepagrįstas ir Konkurencijos įstatymui prieštaraujantis yra daliai kompensuojamų vaistų taikomas centralizuotas pirkimas per Valstybines ligonių kasas. „Valstybės institucijai priskiriamas prekybininko vaidmuo ir įvedama absoliuti monopolija – vaistinės negali pačios apsirūpinti šiais vaistais, o didmenininkai negali jų laisvai vaistinėms siūlyti,” sakė Remigijus Šimašius.

 

LLRI atkreipia dėmesį, kad vaistų kainų reguliavimas ir jo kontrolė taip pat brangiai kainuoja biudžetui, o vaistų kainų kompensavimas sudaro rimtas prielaidas korupcijai, nes nuo atskirų asmenų ar institucijų sprendimo priklauso tiek tai, ar vaistas bus kompensuojamas, tiek tai, už kokią kainą jis gali būti parduodamas.

 

LLRI siūlo panaikinti vaistų kainų ir antkainių reguliavimą, paralyžiuojantį rinkos veikimą bei vartotojų poreikių tenkinimą, keičiant ydingus ir antikonstitucinius Farmacinės veiklos įstatymo reikalavimus ir nutarimus, kuriais jie įgyvendinami.

 

LLRI valdžios institucijoms yra pateikęs pastabas ir pasiūlymus dėl vaistų, vaistinių medžiagų ir vaistinės asortimento prekių kainų reguliavimo ir jo įtakos.