Faktai ir analizė. Pertekliniai reguliavimai mažina vaistų prieinamumą

doviles FA

ATSISIŲSKITE ANALIZĘ >>> Pertekliniai reguliavimai mažina vaistų prieinamumą

Lietuvos laisvosios rinkos institutas išanalizavo, kokias pasekmes sukelia prievolės vaistinėje pasiūlyti pigiausią kompensuojamąjį vaistą, vaistinėje turėti būtinų kompensuojamųjų vaistų, savitarnos skyriuje būti farmacijos specialistui bei nuo 2016 metų įsigaliosiantys reikalavimai – visu darbo metu dirbti vaistininkui ir vaistinių filialams atitikti vienodus reikalavimus.

Analizė parodė, kad minėti reguliavimai yra pertekliniai, mažina vaistų prieinamumą bei sukelia neigiamas pasekmes rinkos dalyviams:

  • Pigiausius vaistus renkasi apie penktadalis pirkėjų. Tai rodo, kad nemažai daliai pirkėjų pigiausio vaisto pasiūlymas yra neaktualus, nes jie dažniau renkasi jiems žinomus, įprastai naudojamus nei pigiausius vaistus.
  • Dėl prievolės vaistinėje turėti kompensuojamuosius vaistus vaistai yra sunaikinami, o vaistinės dėl to patiria nemažas sąnaudas.
  • Reikalavimas, kad vaistinės darbo laiku turės dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas pablogins vaistų prieinamumą, sukels farmakotechnikų atleidimus ir vaistininkų trūkumą.
  • Dėl reikalavimo vaistinės filialo patalpų plotą padidinti iki 60 kv. m. bei patalpas pritaikyti neįgaliesiems įmonės planuoja 21 vaistinės filialą uždaryti, 24 pertvarkyti ir 6 perkelti. Dėl to vaistų prieinamumas gyventojams tam tikrose vietose pablogės.
  • Dėl perteklinės prievolės vaistinės savitarnos skyriuje būti farmacijos specialistui įmonės patiria papildomas personalo išlaikymo sąnaudas, o tai gali lemti potencialai didesnes vaistų kainas.

Tikimės, kad ši mūsų analizė padės valdžiai priimti pagrįstus sprendimus ir atsisakyti perteklinių reguliavimų, o prieš bet kokius planus įvedinėti naujus reguliavimus bus atsižvelgiama į buvusių reguliavimų sukeltas neigiamas pasekmes.