Rytoj išauš Laisvės nuo mokesčių diena

Kaip rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertų skaičiavimai, šiemet Laisvės nuo mokesčių diena Lietuvoje išauš rytoj, gegužės 8 d. 2004 metais vidutinis Lietuvos pilietis turėjo dirbti 128 dienas, kad išlaikytų besiplečiantį valstybės aparatą ir valstybės valdomas sritis. Šiais metais Laisvės nuo mokesčių diena ateina 6 dienomis vėliau nei pernai.

 

Laisvės nuo mokesčių diena – tai simbolinė diena metuose, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau. Nuo rytojaus likusias šių metų dienas vidutinis Lietuvos pilietis dirbs tik savo paties ir savo šeimos gerovei.

 

LLRI mokesčių naštą skaičiuoja kaip visų prognozuojamų valstybės mokestinių pajamų ir bendrojo nacionalinio produkto santykį, remdamasis pasaulyje pripažinta metodika. Ji naudojama apskaičiuojant Laisvės nuo mokesčių dieną JAV, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Apskaičiuojant mokesčių naštą pagal šią metodiką nėra įtraukiamos piniginės išlaidos ir laiko sąnaudos, susijusios su mokesčių administravimu, bei valstybės skolinimasis, kuris Lietuvoje kasmet sparčiai didėja ir gali virsti mokesčių našta ateityje.

 

LLRI Laisvės nuo mokesčių dieną pradėjo skaičiuoti 1993 metais. Nuo tada ji gana sparčiai tolo, o po 1998 metų mokesčių naštos augimo tempas sulėtėjo. Jei 1993 metais Laisvės nuo mokesčių diena atėjo balandžio 13 dieną, tai 1995 metais – jau balandžio 27 dieną, 1998 metais – gegužės 13 dieną, 1999 ir 2000 metais – gegužės 16 dieną. Nuo 2001 metų Laisvės nuo mokesčių diena ėmė artėti – gegužės 15-oji, 2002 metais – gegužės 4-oji, o 2003 metų – gegužės 3-ioji.