LLRI sveikina Seimo iniciatyvą dėl „Registrų centro” paslaugų atskyrimo

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) sveikina Lietuvos Respublikos Seimo Audito komiteto iniciatyvą peržiūrėti sąlygas, pagal kurias gyventojai ir įmonės šiandien gali gauti nekilnojamojo turto ir juridinių asmenų registrų duomenis, ir ketinimus imtis esminių pertvarkų, kad tos sąlygos būtų palankios vartotojams.

 

Seimo Audito komiteto išvada siūlyti Vyriausybei pertvarkyti „Registrų centrą“, griežtai atskiriant monopolinių ir nemonopolinių paslaugų teikimą, yra pirmas politinio lygio dokumentas, įvardijantis registrų duomenų teikimo sistemos tikrąsias ydas ir nurodantis teisingas kryptis jų naikinimui. Šiame kontekste LLRI ekspertams yra nesuprantamas dešiniosios opozicijos priešinimasis šiam nutarimui, pasitelkiant procedūrinius pseudoargumentus.

 

LLRI jau ne kartą atkreipė dėmesį, kad valstybės įmonė „Registrų centras“ yra monopolistas, neleidžiantis susiformuoti registrų informacijos paslaugų rinkai, o vartotojams gauti reikalingas paslaugas už prieinamą kainą.

 

Iki šiol visi LLRI siūlymai suformuoti registrų informacijos teikimo rinką, atskiriant „Registrų centro“ monopolines ir nemonopolines paslaugas, atsiremdavo į įsišaknijusią tradiciją ginti šios valstybės įstaigos institucinį interesą išlaikyti monopoliją ir garantuotą pelną.

 

Instituto analitikai taip pat pabrėžia, kad Teisingumo ministerijos įsipareigojimas sukurti skaidrią „Registrų centro“ paslaugų įkainių nustatymo sistemą yra būtinas, bet nepakankamas žingsnis efektyvumui pasiekti. Teisingas kainas vartotojams gali garantuoti tik konkurencija, o jai atsirasti būtina atskirti registravimo, registrų priežiūros ir informacijos teikimo funkcijas ir pastarąsias palikti teikti rinkos subjektams.