LLRI: Kliūtys pieno importui pakenks Lietuvos vartotojams ir įmonėms

Žemės ūkio ministerijos pasiūlytas žalio pieno pirkimą-pardavimą reguliuojantis įstatymas bus žalingas Lietuvos vartotojams ir įmonėms. Įstatymu draudžiama į Lietuvą įvežti žaliavinį pieną, kol nebus nupirktas visas pienas, pagamintas Lietuvoje. Taip Lietuvos įmonės bus priverstos pirkti brangesnę žaliavą, o tai ilgainiui reikš brangesnius pieno produktus vartotojams.

Lietuvos pieno produktų gamintojams bus draudžiama į Lietuvos rinką tiekti produktus iš ne Lietuvoje pagaminto pieno. Tai sukurs žymiai geresnes konkurencijos sąlygas užsienio pieno produktų gamintojams, kuriems tokie apribojimai negalios. Pasak LLRI prezidento Žilvino Šilėno, „Jei nežinotume, kad čia Lietuvos Žemės ūkio ministrės projektas, būtų galima manyti, kad jį paruošė Lietuvai nedraugiška šalis“.

LLRI pabrėžia, kad toks siūlymas prieštarauja Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams, ES laisvam prekių judėjimui. Anot Ž. Šilėno, stodami į ES visi susitarėme: ES šalys neribos lietuviškų prekių išvežimo į Europos rinką, Lietuva neribos europietiškų prekių įvežimo į Lietuvą. Ne veltui visi teisės ekspertai vieningai prieštarauja šiam įstatymui – „Ministrė negali nežinoti Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų. Šis įstatymas yra neatsakingas politikavimas“ .

Kaip pabrėžia Dominykas Šumskis (LLRI), visos teisines išvadas teikiančios institucijos (Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, Europos teisės departamentas, Konkurencijos taryba ir  Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas) nepritaria šiam projektui. Vyriausybės išvados apskritai negautos. Visose pateiktose išvadose atkreipiamas dėmesys, kad tokie siūlymai galimai prieštarauja ne tik ES teisei, bet ir Lietuvos Respublikos Konstitucijai. „Projektas stumiamas nepaisant visų teisinių normų, paskubomis“ – teigia D. Šumskis.

LLRI ragina kuo skubiau atmesti šį įstatymo projektą ar bent atidėti jo priėmimą.