I. Valeškaitė. Pasiruošk ekonomikos egzaminui: proporcinis, progresinis ir regresinis mokesčių tipai

Gana dažnai spaudoje susiduriame antraštėmis: „Valdžia siūlo įvesti progresinius mokesčius“, „Nuo Naujųjų metų Lietuvoje – progresiniai mokesčiai“ ir pan. Ką tai reiškia? Ar tai – kažkoks mokestis, kurio dydis kasmet „progresuos“ – t. y. didės? O gal tai mokestis, kuriuo apmokestinamas pats progresas? Panašiai, kaip „robotų mokestis“, kurį kaip atsaką į ketvirtąją pramonės revoliuciją siūlo kai kurie ekonomistai.

Realybė daug nuobodesnė. Iš tikrųjų visus tris – ir proporcinį, ir progresinį ir regresinį – mokesčius Lietuvoje jau turime ir šiandien.

Proporcinis mokestis. Tai toks mokestis, kurio tarifas yra vienodas, nepriklausomai nuo mokesčio bazės dydžio (tai, nuo ko skaičiuojami mokesčiai, pavyzdžiui, gaunamų pajamų). Štai, Lietuvoje yra mokamos Garantinio fondo įmokos, iš kurių išmokamos išmokos darbuotojams darbdavio bankroto atveju. Jų dydis – 0,16 proc. darbo užmokesčio „ant popieriaus“. Jei uždirbate 500 eurų „ant popieriaus“, jūsų įmoka sieks 0,80 euro, jei 1000 – 1,6  euro. Tad sumokamų įmokų dydis bus proporcingas gaunamoms pajamoms – iš čia ir mokesčio pavadinimas. Tiesa, kad mokestis galėtų vadintis proporciniu, apmokestinant pajamas neturi būti taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis. Kitaip – jis iškart virsta progresiniu mokesčiu.

Progresinis mokestis. Tai toks mokestis, kurio sumokama suma didėja greičiau nei mokesčio bazė. Čia puikus pavyzdys – gyventojų pajamų mokestis (GPM) Lietuvoje. Mažiau uždirbantiems gyventojams yra taikomas neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Tad uždirbantis 500 eurų, GPM mokės tik nuo 200 eurų, nes kitiems 300 eurų bus taikomas NPD. Mokėtina GPM suma sieks 40 eurų (skaičiavimo pavyzdys: (500-300) x 20 %= 40). Mokėtina GPM suma, lyginant su Jūsų atlyginimu „ant popieriaus“, sudarys 8 %.

Jei uždirbate 1000 eurų, jums bus taikomas 233 eurų dydžio NPD, tad GPM bus skaičiuojamas nuo 767 eurų. Mokėtina GPM suma sudarys 153 eurus (skaičiavimo pavyzdys: (1000-233) x 20 %=153). Mokėtina GPM suma, lyginant su Jūsų atlyginimu „ant popieriaus“, sudarys 15 %.

Galiausiai, jei uždirbate daugiau nei 10 šalies vidutinių darbo užmokesčių per mėnesį (apie 11 tūkst. eurų „iki mokesčių“), šią sumą viršijančioms pajamoms nuo šių metų bus taikomas ir didesnis – 27 % – GPM tarifas. Mokėtinos GPM sumos santykis lyginant su Jūsų atlyginimu „ant popieriaus“ dar padidės. Nors daugelis galvoja, kad būtent didesni mokesčių tarifai didesnėms pajamoms yra progresiniai mokesčiai, matome, kad mokesčių progresyvumas gali būti sukuriamas ir per neapmokestinamuosius dydžius.

Regresinis mokestis – tai toks mokestis, kurio sumokama suma santykinai mažėja didėjant mokesčio bazei (pavyzdžiui, pajamoms). Regresinių mokesčių priešingybė – progresiniai mokesčiai. Regresinio mokesčio iliustracija yra Sodros „įmokų grindys“. Nesvarbu, ar dirbote tik dieną per mėnesį ar visą mėnesį, jei Jūsų atlyginimas mažesnis nei minimalioji mėnesinė alga, mokesčius turėsite mokėti nuo jos. Tad jeigu per mėnesį uždirbote 100 eurų „ant popieriaus“, mokesčiams Jūs ir Jūsų darbdavys turės sumokėti 118 eurų. Tokią pat sumą sumokėtumėte ir uždirbdamas 300 eurų „ant popieriaus“. Vadinasi, iki tam tikros ribos, didėjant Jūsų uždirbamoms pajamoms Jūsų sumokamų mokesčių ir Jūsų pajamų santykis mažėja.

Jei šalyje kiekvienas gyventojas turėtų mokėti vienodo dydžio mokestį, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų, toks mokestis, dar vadinamas „pagalvės mokesčiu“ irgi būtų regresinis. Nes gaunantiems didesnes pajamas gyventojas šio mokesčio našta būtų santykinai lengvesnė.

Dabar, kai jau susipažinote su šiomis mokesčių rūšimis, pasiruoškite Nacionaliniam ekonomikos egzaminui, atsakydami į šiuos klausimus:

1. 5 eurų dydžio rinkliava už įvažiavimą į Neringą skirtingas pajamas gaunantiems Lietuvos gyventojams, labiausiai panašus į:

a) Proporcinį mokestį

b) Progresinį mokestį

c) Regresinį mokestį

d) Gyventojų pajamų mokestį

2. Vienodo dydžio mokestis visiems šalies gyventojams dažnai vadinamas:

a) Progresiniu mokesčiu

b) „Antklodės“ mokesčiu

c) „Pagalvės“ mokesčiu

d) Proporciniu mokesčiu

3. „Ant popieriaus“ uždirbate 500 eurų, tačiau 20 % dydžio gyventojų pajamų mokestis Jums skaičiuojamas nuo 200 eurų sumos ir siekia 40 eurų. Kas yra tie 300 eurų taikomi Jūsų pajamoms?

a) Mokesčio bazė

b) Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD)

c) Minimalioji mėnesinė alga (MMA)

d) Sodros įmokų „lubos“

Nacionalinis ekonomikos egzaminas provokuoja mąstyti ir kviečia pastebėti, kiek daug ekonomikos yra mūsų kasdienybėje. Kovo 27 d. trečiadienį, nuo 10 iki 19 val. visi norintys bet kuriuo metu galės užeiti į svetainę ir atsakyti į klausimus. Tiesa, prieš tai toje pačioje svetainėje reikia užsiregistruoti ir, jei yra noro, net pasipraktikuoti bei pasiruošti šiam egzaminui.

Teisingi atsakymai į testo klausimus: 1) c 2) c 3) b