Geresnį vaistų prieinamumą ir inovacijas užtikrintų didesnis sektoriaus lankstumas

Asociatyvi nuotr.

Čia galite rasti visą LLRI poziciją dėl EK iniciatyvos

Europos Komisija (EK) inicijavo bendrųjų farmacijos srities teisės aktų peržiūrą įgyvendindama ES farmacijos strategiją ir siekdama užtikrinti vaistų reguliavimo sistemą, atsparią ateities iššūkiams ir krizėms. Siekiama didinti vaistų prieinamumą ir tiekimo saugumą, skatinti inovacijas ir prisitaikymą prie mokslo ir technologijų pokyčių, mažinti biurokratinę naštą.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pastebi, kad glaudesnė integracija sveikatos politikos srityje tarp ES valstybių narių leistų geriau patenkinti sveikatos priežiūros poreikius visose šalyse. Vis dėlto pabrėžiame, kad EK iniciatyvoje neatkreipiamas dėmesys į iššūkius, susijusius su nuolat mažėjančiu rinkos vaidmeniu farmacijos sektoriuje bei nepamatuotais vartotojų lūkesčiais.

Dabartinė farmacijos reguliavimo sistema yra per sudėtinga ir per griežta, kad atlieptų sektoriaus dinamiką. Farmacijos sektorius kaip ir visas sveikatos apsaugos sektorius stokoja lankstumo, kurį riboja administracinės procedūros ir politiniai sprendimai. Tai pakerta konkurenciją ir neleidžia matyti tikrosios produktų paklausos, riboja galimybes investuoti į ilgalaikius ir technologiškai pažangesnius sprendimus.

Nepaisant to, vartotojų lūkesčiai farmacijos sektoriui nuolat auga. Nerealūs lūkesčiai ir pažadai kelia įtampą tarp sektoriaus veikėjų ir trikdo vertės kūrimo procesą, įmonės savo ruožtu bando apsisaugoti didindamos kainas ar vengdamos veiklos tuose sektoriuose, kuriose taikomos griežtesnės sąlygos.

COVID-19 pandemija atskleidė, kad daugiausiai kliūčių priimant sprendimus dėl problemų sveikatos apsaugos sektoriaus kyla ne dėl nepakankamo finansavimo, o paskirstant turimus išteklius. Kitaip tariant, kuo daugiau biurokratijos ir kuo administracinės procedūros sudėtingesnės, tuo sprendimų priėmimo ir įgyvendinimo greitis ir efektyvumas mažesni.

LLRI teigimu, jei siekiama, kad reguliavimo sistema būtų atspari ateitiems iššūkiams ir krizėms, ji turėtų būti lankstesnė. Tai atvertų platesnes galimybes pramonės sektoriui prisitaikyti ir efektyviau tenkinti augančius visuomenės lūkesčius.