Geresnį vaistų prieinamumą ir inovacijas užtikrintų didesnis sektoriaus lankstumas

Asociatyvi nuotr.

Čia galite rasti visą LLRI poziciją dėl EK iniciatyvos

Įgyvendindama ES farmacijos strategiją ir atsižvelgdama į COVID-19 pandemijos metu įgytą patirtį bei siekdama užtikrinti ateities iššūkiams parengtą ir krizei atsparią vaistų reguliavimo sistemą, Europos Komisija (EK) inicijavo bendrųjų farmacijos srities teisės aktų peržiūrą. Atliekant ją, tikimasi užtikrinti galimybę įsigyti vaistų už prieinamą kainą, skatinti inovacijas, didinti tiekimo saugumą, prisitaikyti prie naujų mokslo ir technologijų pokyčių bei mažinti nebūtino biurokratizmo.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pastebi, kad glaudesnė integracija sveikatos politikos srityje tarp ES valstybių narių palengvintų iššūkį patenkinti sveikatos priežiūros poreikius visose šalyse. Vis dėlto pabrėžia, kad EK iniciatyvoje neatkreipiamas dėmesys į iššūkius, su kuriais susiduria farmacijos sektorius, pavyzdžiui, nuolat mažėjantis rinkos vaidmuo ir augantys vartotojų lūkesčiai.

Kitaip tariant, dabartinė farmacijos reguliavimo sistema yra per sudėtinga ir per griežta, kad atlieptų sektoriaus dinamiką. LLRI teigimu, jei siekiama, kad reguliavimo sistema būtų atspari ateitiems iššūkiams ir krizėms, ji turi būti lankstesnė. Tai atvertų platesnes galimybes pramonės sektoriui prisitaikyti ir efektyviau tenkinti augančius visuomenės lūkesčius.