Valiutų tarybai – 5 metai

Prieš 5 metus, 1994 metų balandžio 1 dieną priėmus Lito patikimumo įstatymą, Lietuvoje pradėjo veikti valiutų taryba.

„Valiutų tarybos principus diegti reikėjo todėl, kad, ji labiausiai atitinka eilinio žmogaus interesus: leidžia turėti nenuvertėjančius, laisvai konvertuojamus pinigus, apsaugo juos nuo atskirų įtakos grupių veiksmų ir nuo egoistinių ar nemokšiškų valdžios sprendimų. Instituto nuomone Valiutų taryba ar analogiška pinigų sistema yra gyvybiškai reikalinga valstybei, kurioje eilinio žmogaus gerovė ir ramybė yra pagrindinis tikslas. Visos valdžios laisve paremtos pinigų sistemos neišvengiamai bus panaudotos kažkieno pasipelnymui, finansiniam palaikymui – kitų sąskaita. Ir tie kiti, kaip visuomet, bus eiliniai žmonės. Nuolat girdėdami apie skandalus Lietuvos banke, apie gėdingą smulkmenišką savanaudiškumą, žmonės turėtų rimtai susimąstyti prieš atiduodami tai, ką jie kasdien naudoja – pinigus – tokiai valdžiai tvarkyti“, prieš 5 metus sakė LLRI prezidentė Elena Leontjeva.

Valiutų taryba buvo vienos svarbiausių Lietuvos laisvosios rinkos instituto idėjų įgyvendinimas, turbūt labiausiai pakeitęs Lietuvos ekonomikos vaizdą. Jos įvedimas ir sėkmingas penkerių metų funkcionavimas ne tik užtikrino pinigų stabilumą, bet ir įrodė žmonėms, kad ir šioje srityje galima apsieiti be valdžios kišimosi. Neatsitiktinai visuose kraštuose, naudojančiuose Valiutų tarybos pinigus, saikingai žiūrima į biudžeto išlaidas, stengiamasi išvengti biudžeto deficito.

Valiutų taryba – tai pinigų sistemos disciplina, reikalaujanti padengti realiomis užsienio valiutos ir aukso atsargomis visus į apyvartą išleistus pinigus. Fiksuotas kursas čia yra ne dirbtinis, ne „palaikomas“, bet natūralus padengimo ir pinigų apyvartoje santykis. Auga padengimas – didėja pinigų apyvartoje, o fiksuotas kursas išreiškia šių masių santykį. Artimiausia analogija Valiutų tarybai yra auksu paremti pinigai, kuriuos žmonija turėjo daugelį metų – kol valdžioje esantys nesugalvojo „skiesti“ šio padengimo, o vėliau visiškai jo atsisakyti. Tarpukario litas, kuriuo didžiuojamės, buvo stiprus būtent aukso padengimo dėka.

Nors prieš penkerius metus valiutų tarybos principai, buvo įgyvendinti su dideliais kompromisais, jie pasiteisino, nes pinigų sistemoje atsirado tvarka. Tokia tvarka yra būtina sąlyga sėkmingai vykti kitoms reformoms, teigė LLRI vadovė. Drauge ji apgailestavo, kad lygiagrečios reformos nebuvo įgyvendinamos vadovaujantis laisvos rinkos principais. „Turime galvoje bankų, mokesčių, socialinės apsaugos reformas bei privatizavimą. Dėl to padėtis šiandien nėra gera, tačiau ji būtų dar blogesnė, jei pinigų valdžia nebūtų „įrėminta“ ir galėtų manipuliuoti pinigais“, sakė E. Leontjeva.

Instituto nuomone, ekonominiu požiūriu valiutų tarybos modelis išlieka gyvybingas. Jis gali būti panaikintas tik politiniu sprendimu.