LLRI: Dešimtmetį švenčianti valiutų valdyba – reikšmingiausia ekonomikos reforma Lietuvoje

Specialiame leidinyje valiutų valdybos šalininkų ir oponentų požiūris po dešimties metų

Šiandien, balandžio 1 d., sukanka dešimt metų, kai Lietuvoje buvo įvesta valiutų valdybos sistema, stabilizavusi nualintą šalies ekonomiką po audringų lito kurso svyravimų ir skandalų, lydėjusių centrinio banko veiklą. Valiutų valdybos dėka ūkis įgavo ilgalaikį stabilumą, hiperinfliacija šalyje nusirito iki rekordinių mažumų, o žmonių pinigai tapo apsaugoti nuo valdžios intervencijų ir manipuliacijų.

Po karštų ir ilgų diskusijų valdžios ir verslo sluoksniuose 1994 m. balandžio 1 d. priimtas Lito patikimumo įstatymas susiejo nacionalinę valiutą litą su tvirta rezervine valiuta fiksuotu kursu – iš pradžių su JAV doleriu, o 2002 m. vasario 2 d. – euru. Nors valiutų valdyba buvo kritikuojama dėl nelankstumo, ją įvedus Lietuvos pinigų sistema tapo skaidresnė ir patikimesnė, o rezultatai – stulbinami. Per pirmuosius šešis valiutų valdybos gyvavimo mėnesius paskolų palūkanos nukrito dvigubai, o triženklį skaičių siekusi infliacija ėmė sparčiai ristis žemyn.

Valiutų valdybai buvo prognozuojama greita baigtis, tačiau ji atlaikė ne vieną verslo bendruomenės ir valdžios mėginimą atsisakyti šio pinigų politikos modelio. Šiandien beveik neabejojama, kad valiutų valdybos sistema išliks iki Lietuvos stojimo į Europos pinigų sąjungą, kurioje pinigų politiką diktuos Europos centrinis bankas. Po dešimties metų daugelis pinigų politikos praktikų ir net dalis oponentų pripažįsta, kad valiutų valdybos įvedimas buvo bene sėkmingiausia ir reikšmingiausia ekonomikos reforma Lietuvoje.

Minėdamas valiutų valdybos dešimtmetį Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) išleido elektroninį leidinį „Laisvoji rinka“, kuriame pateikia šios sistemos steigėjų, propaguotojų ir oponentų požiūrį į valiutų valdybą po dešimties jos gyvavimo metų.

Leidinyje nuomonėmis, vertinimais ir atsiminimais dalijasi tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius (interviu „Reforma buvo sunkiai pasiekta, tačiau ją ir dar kartą pakartočiau“), LLRI tarybos pirmininkė Elena Leontjeva (interviu „Valiutų valdyba padėjo išlaikyti patikimus ir neliečiamus pinigus“), „Vilniaus banko“ prezidento patarėjas Gitanas Nausėda (straipsnis „Valiutų valdyba buvo tik viena iš daugelio pinigų politikos alternatyvų“) ir Lietuvos banko Pinigų skyriaus viršininkas Sigitas Šiaudinis (studija „Požiūrio į šiuolaikines valiutų valdybas raida per dešimtį šio modelio gyvavimo metų Lietuvoje“).

Leidinį skirtą valiutų valdybos dešimtmečiui galima skaityti internete.