Analizė. Dėl Privatizavimo fondo lėšų naudojimo ir apskaitos tvarkos pakeitimų projekto

LLRI išnagrinėjo Privatizavimo fondo lėšų naudojimo ir apskaitos tvarkos pakeitimų projektą. Pastabas ir pasiūlymus LLRI prezidentė Elena Leontjeva pateikė birželio 14 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje.
Vyriausybės posėdyje LLRI prezidentė pasisakė dėl nuostatų, pagal kurias santaupoms atkurti skirtos lėšos (2/3 privatizavimo įplaukų) gali būti „laikinai, 2000-2001 metais, naudojamos su Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymo įgyvendinimu atsirandantiems valstybės turtiniams įsipareigojimams vykdyti“. LLRI prezidentė atkreipė Vyriausybės narių dėmesį, kad sąvoka „laikinai“ turi keletą prasmių, neaišku, ar lėšos gali būti naudojamos negražintinai, o jeigu grąžintinai, tai kokiam laikotarpiui. Neaišku, kokių bus sulaukta pasekmių, jei laikinai panaudotos lėšos nebus sugrąžintos. Tokių neapibrėžtų galimybių numatymas dokumente, vadinamame TVARKA, anot LLRI prezidentės, yra netoleruotinas ir sudarys prielaidų naujiems skandalams dėl privatizavimo lėšų naudojimo.
Elena Leontjeva taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad būtina iš esmės keisti privatizavimo lėšų panaudojimo paskirtį numatant, kad jos bus naudojamos pensijų reformai arba padidins neliečiamas užsienio atsargas. Vyriausybės posėdyje buvo nutarta, kad privatizavimo lėšų naudojimo klausimas iš esmės bus sprendžiamas po kelių savaičių, kai bus svarstomas naujas Rezervinio (stabilizavimo) fondo įstatymo projektas.
Sustabdžius santaupų atkūrimą, privatizavimo lėšų panaudojimo klausimas tampa ypač aktualus. LLRI laikosi pozicijos, kad turi būti numatytos aiškios ir skaidrios lėšų panaudojimo procedūros.