Faktai ir analizė. Kaip MMA didinimas paveikia įmones? (II)

MMA

Atsisiųskite įmonių patirčių analizę: Faktai ir analizė. Kaip MMA didinimas paveikia įmones? (II)

Atsisiųskite įmonių apklausą: Faktai ir analizė. Kaip MMA didinimas paveikia įmones? (I)

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI / LLRI: jei ir toliau bus didinama MMA, gali kilti kai kurios kainos

2015 m. sausio 27 d., Vilnius — Dėl didinamos minimalios mėnesinės algos (MMA) kai kurios įmonės yra priverstos didinti prekių ir paslaugų kainas, rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) atlikta įmonių apklausa. Kad galėtų išmokėti 20122013 metais valdžios padidintą MMA, penktadalis iš 181 apklaustos įmonės pakėlė kainas. Jei ir toliau bus didinama MMA, kai kurios kainos taip pat gali būti didinamos.

„Nors valdžia ragina verslą prisidengus euro įvedimu kainų nedidinti, tačiau pati nuolat didina MMA, taigi – kainą už žmogaus darbą. Kai kurioms įmonėms, ypač mažesnėms, turinčioms daugiau MMA uždirbančių darbuotojų, nelieka kito pasirinkimo, kaip tik išaugusias sąnaudas padengti didinant kainas žmonėms ar įmonėms“, – sako LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Jei šiemet MMA būtų padidinta 57,92 euro (200 litų), beveik trečdalis apklaustų įmonių būtų priverstos kelti kainas. Jei MMA būtų didinama 14,48 euro (50 litų) kainas keltų septintadalis apklaustų įmonių.

„Pasak pačių įmonių, kainų kėlimas yra vienas iš sprendimų, kad nereikėtų atleisti darbuotojų ar atsisakyti investicijų. Tačiau didinti kainas jos gali ne visada. Jei įmonė gali bandyti iš naujo derėtis dėl jau pasirašytų sutarčių su privačiais klientais, keisti sutarčių su valstybiniais – galimybės nėra. To neleidžia Viešųjų pirkimų įstatymas“, – teigia Vytautas Žukauskas, LLRI vyresnysis ekspertas.

Dalis Lietuvos įmonių, siekdamos padengti dėl MMA išaugusias sąnaudas, imasi ir kitų priemonių. Dėl 2012 ir 2013 metų MMA didinimų LLRI apklaustos įmonės mažino darbo užmokesčio sąnaudas. Pavyzdžiui, 17 proc. apklaustų įmonių teigė, kad atleido dalį darbuotojų, o 15 proc. – vietoj pilno etato siūlė dirbti tik dalį.

Jei MMA 2015 metais būtų didinama 57,92 euro (200 litų), 29 proc. apklaustų įmonių mažintų darbuotojų skaičių, 30 proc. mažintų etatus, pvz., vietoj pilno etato siūlytų dirbti pusę. Taip pat penktadalis įmonių mažintų atlyginimus tiems darbuotojams, kurie uždirba daugiau nei MMA.

„MMA didinimas, daliai darbuotojų tik pakenkia. Aišku, tai nepaliečia tų įmonių, kur jau dabar mokama daugiau nei MMA. Tačiau įmonėms, kurios yra prastesnėje finansinėje situacijoje, turinčioms daugiau MMA uždirbančių žmonių, MMA kėlimas yra didelis smūgis. Tai atsiliepia ir patiems darbuotojams, juk jei dėl MMA didinimo netenki darbo ar pradedi dirbti pusę etato, pinigų kišenėse nepadaugėja“, – teigia V. Žukauskas.

MMA 2012–2014 metais buvo keliama tris kartus. 2012 metais MMA didėjo nuo 800 iki 850 litų, o 2013 metais – nuo 850 iki 1000 litų. 2014 metais MMA dar kartą didinta iki 1035 litų (300 eurų).


 

Apklausoje dalyvavo 181 Lietuvos įmonė. Dauguma įmonių įsikūrusios ir vykdo veiklą Vilniaus ir Kauno apskrityse (47 proc.), kitos – Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Telšių, Alytaus, Klaipėdos, Marijampolės ir Tauragės apskrityse. Įmonės, turinčios iki 50 darbuotojų, sudarė didžiąją dalį (66 proc.) apklaustų įmonių. 65 proc. tyrime dalyvavusių įmonių turėjo MMA gaunančių darbuotojų. Apklausa atlikta 2014 m. vasarą. Atsisiųskite apklausą: Faktai ir analizė. Kaip MMA didinimas paveikia įmones? (I)

Įmonių patirčių analizėje pateikiamos keturių skirtingų įmonių istorijos – kaip jos padengė dėl MMA didinimo išaugusias įmonės sąnaudas, su kokiais sunkumais susidūrė ir ką darytų, jei MMA būtų didinama toliau. Atsisiųskite įmonių patirčių analizę: Faktai ir analizė. Kaip MMA didinimas paveikia įmones? (II)


 

KONTAKTAS ŽINIASKLAIDAI: Vidmantė Čižienė, Komunikacijos vadovė / +370 653 70777 / vidmante@llri.lt