Ekonomika šiandien. Ko kitais metais tikisi verslas?

Žinių radijo laidoje „Ekonomika šiandien” pokalbis su verslininkais apie ateinančius metus: kokius iššūkius verslas mato kitąmet?

Laidoje dalyvauja privataus ir rizikos kapitalo investicinio fondo „BaltCap“ vadovaujantis partneris Simonas Gustainis ir AB „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa. Laidą veda Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Taip pat laidoje tradicinė rubrika „Stebime valdžią” apie svarbiausiu valdžios sprendimus.

Nuo sausio duomenys apie daugiau kaip 3 darbuotojus turinčių įmonių darbo užmokesčio vidurkį bus skelbiami viešai. Tokia nuostata įtvirtinta naujajame Valstybinio socialinio draudimo įstatyme.  Kritikuojame šį nutarimą, nes tai reiškia, kad kartais vien žinant žmogaus darbovietę, bus galima nuspėti, įvertinti, kokios yra jo pajamos. Dar didesnė problema yra ta, kad kartais darbo užmokesčio vidurkio viešinimas lems verslui svarbios informacijos atskleidimą.

Dar daugiau apribojimų prekybai alkoholiu. Alkoholio kontrolės įstatymo projektu siūloma atsižvelgiant į alkoholinio gėrimo stiprumą riboti dydį taros dydį. Tara nebūtų ribojama tik jei gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą. Pavyzdžiui, stipresni nei 7 su puse procento alkoholiniai gėrimai negalėtų būti pilstomi į didesnę nei 200 mililitrų tarą, procentu silpnesni – į didesnę kaip 300 militrų ir taip toliau. Kritikuojame šį siūlymą, nes jau pagal dabartinius reikalavimus Lietuvoje galioja reikalavimai, kad tara, į kurią išpilstomi stipresni nei 7su puse  procento alkoholiniai gėrimai, negali būti didesnė nei pusės litro. Jei gėrimas nėra stipresnis nei 7,5 procento, tara negali būti didesnė nei 1 litro. Projektas yra netikslingas ir neproporcingas. Toks nepagrįstas griežtinimas galimai sukurtų praktiką nepagrįstai riboti visą tarą, į kurią išpilstomi alkoholiniai gėrimai. Dar daugiau, toks teisinis reguliavimas iškraipytų konkurenciją tarp iš esmės vienodų produktų. Skirtingas teisinis reguliavimas galiotų produktams, kurie tarpusavyje skirtųsi labai nežymiai.

Abejojame siūlymu naikinti galimybę savanoriškai draustis pensijų draudimu.  Pagal naujajį valstybinio socialinio draudimo įstatymą pensijų draudimu buvo apmokestinta visa eilė naujų dalyvių – tai ir valdybų nariai, tantjemų gavėjai, mažųjų bendrijų vadovai. Valdžia apsižiūrėjo, jog praktiškai nebeliko asmenų, kurie galėtų savanoriškai draustis pensijų draudimu. Visi yra arba draudžiami valstybės lėšomis, arba draudžiasi patys, pagal vieną iš galiojančių veiklos formų.

Daugiau valdžios sprendimų, siūlymų ir kaip juos vertinti – laidoje „Ekonomika šiandien” čia.