„Ekonomika šiandien“: ar sumažinus PVM atpigtų prekės?


Žilvino Šilėno laidoje „Ekonomika šiandien“: Seime užregistruotas siūlymas mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, tačiau vyriausybė teigia, kad apie tai kalbėti dar anksti.

Ar sumažinus PVM tarifą atpigtų ir, jei taip, kiek atpigtų prekės? Apie tai – pokalbis su „Topo grupės“ valdybos pirmininku Aurelijumi Rusteika ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančiuoju direktoriumi Laurynu Vilimu.

„Argumentas, kad kainos nemažėtų yra niekinis. Nors 1 procentu sumažinus PVM tarifą, jos nukristų iš karto. Galbūt net daugiau nei būtų sumažintas PVM. Tai lemtų didžiulė konkurencija. Po kaina lentynoje slepiasi atgyvenę ir nelogiški valdžios sprendimai, milžiniški mokesčiai,“ – sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

Taip pat laidoje tradicinė rubrika „Stebime valdžią“, kurioje aptariame naujausius valdžios pasiūlymus.

LLRI kritikuoja naujas nuostatas dėl užsieniečių sezoninio darbo. Jomis siekiama reglamentuoti, kokiomis sąlygomis galima atsivežti dirbti užsieniečius į Lietuvą. Siūloma neleisti užsieniečiui mokėti mažesnio atlyginimo nei lietuviui, jei tiesiogiai palyginti neįmanoma – mažesnio už vidutinio, dirbančių tokį darbą šalyje. Keista tai, kad lietuviams tokio reikalavimo nėra – privačiame sektoriuje už panašų darbą atlyginimas gali skirtis. Kita taisytina nuostata – reikalavimas pasirūpinti, kad nuomos mokestis nebūtų per didelis palyginus su atlyginimu. Viena vertus, rūpinamasi žmogumi, kita vertus – palyginkime su lietuviais. Jei tokia nuostata būtų taikoma įdarbinant tautiečius, būtų absurdas. Taigi, tokios nuostatos yra ne kas kita, o papildomas barjeras dirbti Lietuvoje, jas būtina šalinti.

Taip pat – apie naujus alkoholio prekybos apribojimus. Apie VMI naują prievolę deklaruoti grynaisiais gautas dovanas ar paskolas, naudojamas būstui įsigyti. Ir apie šios savaitės aktualiją – mokytojų atlyginimus.