Diskusija „Dveji metai su nauju Darbo kodeksu. Įvykę pokyčiai ir perspektyvos“

Lietuvos laisvosios rinkos institutas kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir dienraščiu „Verslo žinios“ organizavo diskusiją „Dveji metai su nauju Darbo kodeksu. Įvykę pokyčiai ir perspektyvos“.

Liepos 1-ąją sukako lygiai dveji metai, kaip pasikeitė darbo santykių reglamentavimas Lietuvoje. Daugelis baimių prieš priimant naująjį kodeksą nepasitvirtino, tiesa, ir lankstumo dar neatsirado pakankamai.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė Edita Maslauskaitė pabrėžė, kad lankstumas yra vienintelis kelias formuoti stabilią darbo rinką, bendradarbiavimo kultūrą ir didinti abiejų šalių derybines galias.

„Darbo santykiai yra ne tik ekonominiai santykiai. Visų pirma tai žmonių santykiai. Kaip ir visuose žmonių santykiuose, taip pat ir darbo pasireiškia individualios dorybės ir trūkumai. Klaidingai ar nemoraliai gali pasielgti tiek darbdavys, tiek darbuotojas. Jei mėginsime visas darbuotojų ir darbdavių klaidas koreguoti įstatymais bus nubausti ne tik piknaudžiaujantys, bet ir sąžiningai dirbantys” – sakė Edita Maslauskaitė.

Ji pabrėžė, kad dabartiniame Darbo kodekse trūksta lankstesnių darbo sutarčių formų ir galimybės paprasčiau jas sudaryti. Terminuotų sutarčių naudojimas apribotas netgi griežčiau,   draudžiamos nenustatytos apimties sutartys, vis dar apribota viršvalandžių galimybė.

„Darbo kodeksas nėra toks lankstus, koks yra būtinas mūsų ekonomikos plėtrai. Darbo kodekso tikslas yra ne tik reguliuoti individualius santykius, o ir formuoti darbuotojų ir darbdavio bendradarbiavimo kultūrą. Atėjus sunkmečiui darbo rinka gali būti nepasiruošusi atlaikyti kylančius iššūkius, todėl vėl gali tekti priimti sprendimus kažkam „išsukinėjant rankas“. Ir nors taikomasi į verslą, galu gale nukenčia darbuotojai“, – diskusijos metu kalbėjo LIetuvos laisvosios rinkos instituto vadovė.

Instituto su partneriais organizuotame renginyje dalyvavo apie 100 politikų, valdininkų, verslo ir profsąjungų atstovų. Pranešimus taip pat skaitė Eglė Radišauskienė, Socialinių apsaugos ir darbo viceministrė, Doc. dr. Tomas Bagdanskis, Darbo teisės advokatas, pasisakė verslo asociacijų ir profsąjungų atstovai. Renginį moderavo „Verslo žinių“ B2B renginių vadovė Agnė Ranonytė.