Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas savo tekste teigia, kad minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimas Lietuvoje tapo tikru politiniu lošimu.
Apskritai, įsivaizdavimas, kad įmonėse tiesiog voliojasi maišai pinigų, sukaupti, nesumokant atlyginimų, teigia Ž. Šilėnas, yra sovietmečio karikatūrų apie Vakarus produktas. MMA didinimas – tai ciniškas politinis kazino.
Ž. Šilėnas „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ teigė, jog politinėse diskusijoje ar debatuose niekas nekalba apie šio žingsnio neigiamas pasekmes. O jų dėl MMA kėlimo gali būti:
„Esame atlikę 181-os smulkaus ir vidutinio verslo įmonės apklausą. Paaiškėjo, kad pusėje jų MMA didinimas turėjo neigiamų pasekmių. Tokios įmonės, norėdamos mokėti |MMA, turėjo sumažinti plėtrą arba investicijas, žmones įdarbinti nepilnu etatu, nuimti lėšų iš kitos darbo užmokesčiui skirtos dalies. Tiesa, pusė įmonių teigė, kad jokių nepageidaujamų pasekmių nebuvo“.
Anot pašnekovo, kai kalbame apie minimalią algą, pelnus, visas įmonės suplakamos į vieną krūvą, lyg visos jos Lietuvoje būtų vienodos:
„Stambiose įmonėse darbuotojai tikrai seniai gauna didesnius, nei MMA atlyginimus. Didelėms įmonės tai net nėra aktualu. Kitose gi įmonėse, kurios susiduria su problemomis dėl MMA, dirba persikvalifikavę žmonės ar naujai atėję į darbo rinką ir neturintys reikiamos kvalifikacijos, kur nėra didelių investicijų ir pelnų. Taigi, kai galvojame apie MMA kėlimą, galvokime ir apie neigiamas pasekme, o ne pateikime to, kaip absoliučios gerybės“, – sakė Ž. Šilėnas.
„Visų pirma, reikia lyginti MMA su vidutiniu darbo užmokesčiu. Tai žymiai tiksliau atspindi, kiek didelė ar maža yra MMA šalyje. Beje,daugelyje Europos valstybių MMA alga sudaro žymiai mažesnę vidutinio darbo užmokesčio proporciją, negu Lietuvoje. Esam išsišokę į priekį. Ir tai rodo, kiek neproporcingai, palyginti su vidutiniu darbo užmokesčiu, Lietuvoje užkelta minimali alga”.
LLRI vadovas teigė suprantantis politikų įsipareigojimą didinti MMA. Bet jeigu yra noras, kad žmonės uždirbtų daugiau, šita našta esą reikia solidariai pasidalinti su verslu:
„Nes dabar valdžia bando tai įgyvendinti kitų rankomis. Ji tiesiog liepia verslui mokėti daugiau, o iš kur paimti pinigų nelabai ir galvoja. Lygiai taip pat valdžia galėtų didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį arba jį prilyginti MMA. Tuomet ir žmonės uždirbtų daugiau, ir nebūtų visų tų neigiamų pasekmių“ , – kalbėjo Ž. Šilėnas.
Žinių radijo inf.
Visą laidos įrašą rasite ČIA.