Pranešimas spaudai: Galimybė dirbti per šventes – nauda visiems

Seimo sprendimas drausti parduotuvėms dirbti didžiųjų metinių švenčių dienomis, ne tik varžytų ekonomiką, bet, svarbiausia, nusisuktų nuo milijonų piliečių, kurie noriai naudojasi jų paslaugomis ir vertina darbą parduotuvėse. Kelias švenčių dienas nedirbti savanoriškai nusprendę prekybos centrai ne tik nori atsižvelgti į švenčių dieną sumažėjančius vartotojų srautus, darbuotojų trūkumą, bet ir siekia prisiderinti prie priešiškai nusiteikusių politikų pozicijos ir nori išvengti griežtesnių ir neproporcingų suvaržymų. LR Seime svarstomą draudimą dirbti didžiųjų metinių švenčių dienomis LLRI vadina visapusiškai nenaudingu projektu.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas yra susirūpinęs, kad Vyriausybėje svarstomi siūlymai vardan ideologinių siekių paaukos žmonių pajamas, patogumą ir laisvę. Viešai deklaruojama, kad siūlomas draudimas skirtas dirbančiųjų parduotuvėse interesams apsaugoti ir užtikrinti jų galimybes šventines dienas praleisti kartu su šeimomis, tačiau pasak LLRI vyresniojo eksperto Giedriaus Kadziausko, draudimą skatina siekis suvaržyti besiplečiančių ir tariamai darbuotojus išnaudojančių prekybos centrų veiklą. Tai, kad Lietuvoje parduotuvės gali dirbti švenčių dienomis yra gerai vartotojams, nes sudaro sąlygas įsigyti būtiniausių prekių jų pasirinktomis dienomis ir jie aktyviai tuo naudojasi.

 

„Vien prekybos centrų parduotuvėse per dieną apsilanko beveik milijonas Lietuvos gyventojų, todėl visose parduotuvėse apsilankančiųjų skaičius yra dar didesnis. Konkurencijos tarybos duomenimis, prekybos centruose per dieną išmušama iki 540 tūkstančių kasos čekių. Šie skaičiai rodo, kad beveik milijonas Lietuvos gyventojų būtų priversti keisti sau patogią apsipirkimo tvarką, jeigu draudimas dirbti švenčių dienomis įsigaliotų“, – sako G. Kadziauskas.

 

Mažmeninė prekyba ženkliai ir nuolat prisideda prie Lietuvos bendrojo vidaus produkto augimo. Neapribotas darbo laikas švenčių dienomis atneša naudos bendrai ekonomikos situacijai, nes parduotuvių darbo laikas rinkoje nustatomas pagal vartotojų poreikius ir lemia efektyviausią investicijų grąžą. Pastaraisiais metais pridėtinės vertės kūrimas šiame sektoriuje nuolat viršijo Lietuvos BVP augimo vidurkį. Antrąjį šių metų ketvirtį vidutinį 8 procentų augimo tempą vėl viršijo statybos (17,3 proc.) taip pat prekybos, viešbučių ir restoranų, transporto ir ryšių (10,7 proc.) bei finansinio tarpininkavimo ir nekilnojamojo turto (8,8 proc.) sektoriai. Gerindama paslaugų teikimo kokybę ir mažindama veiklos sąnaudas mažmeninės prekybos veikla prisideda prie Lietuvos gyventojų produktyvumo augimo. Tai, jog prekybos sektorius išvengė išskirtinio įstatymų reguliavimo ir tapo jo lankstumo, augimo ir produktyvumo prielaida.

 

Esama tvarka naudinga darbuotojams, nes draudimas dirbti automatiškai reikštų sutrumpėjusias darbo valandas ir mažesnį atlygį. Pasiūlyme teigiama, kad darbuotojai neturi kito darbo pasirinkimo galimybės ir yra priversti dirbti švenčių dienomis. LLRI eksperto teigimu, tai netiesa. Statistikos departamento duomenimis, per trečiąjį 2007 m. ketvirtį laisvų darbo vietų padaugėjo beveik penktadaliu ir trečiojo ketvirčio pabaigoje šalyje buvo 29,3 tūkst. laisvų darbo vietų samdomiems darbuotojams.

 

„Net jeigu ir darbuotojas nenorėtų keisti darbo, jo derybinės galios ir galimybės susitarti su darbdaviu nedirbti švenčių dienomis ar gauti didesnį priedą, šiuo metu, kai darbo rinkoje yra nuolatinis tinkamų darbuotojų trūkumas, o prekybos centrai nepaliaujamai ieško darbuotojų, yra labai išaugusios. Švenčių dienomis dirba didelė dalis kitas svarbias paslaugas teikiančių Lietuvos žmonių – nuo transporto, iki pramogų sektoriaus. Išskirtinis dėmesys parduotuvių darbuotojams visgi sufleruoja apie norą įgelti prekybos centrams, o ne padėti darbuotojams, kuriems iš tikrųjų šis apribojimas tik pakenktų“, – sako LLRI ekspertas.

 

Jei numatytas draudimas sudarys skirtingas sąlygas mažoms parduotuvėms ir prekybos centrams, jis prieštarautų Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 str. nuostatai, kuri įpareigoja valstybės institucijas nepriimti sprendimų, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ir dėl kurių atsiranda konkurencijos sąlygų skirtumai konkuruojantiems atitinkamoje rinkoje. Smulkių prekybininkų veiklą paskatintų sumažinti nereikalingi jų veiklos apribojimai, trukdantys prisitaikyti prie rinkos ir atrasti savo nišą, o ne didesnių konkurentų varžymas. Tačiau, bet kokiu atveju, vartotojų galimybės pasirinkti, kaip švenčių dieną papramogauti ir išleisti pinigus, bus apribotos. Aukštąsias pramogų formas pripažįstantys Seimo nariai neįvertina, jog daliai sąmoningų Lietuvos žmonių apsilankymas prekybos centre kartais yra vienintelė pramoga ir vertingas laiko praleidimas.

 

Jeigu Seimas pritartų siūlymui drausti parduotuvėms dirbti nustatytų švenčių dienomis, tai ne tik suvaržytų efektyviai veikiančios Lietuvos ekonomikos šakos veiklą, bet svarbiausia nusisuktų nuo milijonų Lietuvos žmonių, kurie savo veiksmais parodo, kad vertina darbą parduotuvėse, jų teikiamas paslaugas ir noriais jomis naudojasi.

Kontaktinis asmuo:

 

Laura Dabulytė, LLRI komunikacijos vadovė

Tel. 85 252 62 63, El.p. Laura@lrinka.lt