Darbo lankstumo indeksas 2018. Kaip atrodo Lietuva?

Lietuvos laisvosios rinkos institutas su partneriais Lenkijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje Čekijoje ir Estijoje parengė Darbo lankstumo indeksą 2018. Europos Sąjungos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių narių indeksas sudarytas remiantis Pasaulio banko metodologija ir kasmet skelbiamais „Doing business” duomenimis.

Lietuva bendrame 41 ES ir EBPO šalies Darbo lankstumo indekse užima 27 vietą pagal duomenis, kurie remiasi dar senuoju Darbo kodeksu. Europos Sąjungos reitinge mūsų šaliai tenka 17-a vieta.

Perskaičiavus šį indeksą pagal liepą įsigaliojusias Darbo kodekso pataisas, Lietuva pakiltų iki devintos vietos tarp 28 ES narių ir į 16-ą vietą bendrame EBPO ir ES šalių reitinge.

„Indeksas rodo, kad naujasis Darbo kodeksas yra žingsnis pirmyn, galintis padėti konkuruoti dėl investicijų. Tiesa, tenka pastebėti, kad aukštyn Lietuvą pakelia iš esmės vienintelė sritis – atleidimo kaštai. Sutrumpėjo atleidimo terminai ir sumažėjo išeitinės išmokos. Kitose vertinamose srityse situacija praktiškai nepasikeitė. Lankstumo trūkumas tiek Pasaulio banko metodologijos rėmuose, tiek ir už jos ribų ryškus kalbant apie darbo laiko reguliavimą, darbuotojo samdymą”, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Indeksas vertinama daugiau kaip 30 Pasaulio banko renkamų darbo santykių reguliavimo rodiklių. Vertinamas darbo laiko, samdos ir atleidimo reguliavimas.

„Netrukus bus pusė metų, kai Lietuva gyvena su nauju Darbo kodeksu. Darbo santykių reguliavimas yra itin svarbus šalies ekonomikai. Indekse atsižvelgiama į įmonėms svarbius reguliavimus, kurie padeda arba, priešingai, trukdo steigtis, veikti ir plėstis. Tad jo tikslas – paskatinti objektyviais faktais pagrįstas diskusijas apie darbo rinkos reguliavimą, įvertinti kaip Lietuva atrodo kitų šalių kontekste”, – teigia tyrimo vadovė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikė Jurgita Čyžiūtė.

Lanksčiausiu darbo santykių reguliavimu iš 41 ES ir EBPO šalių išsiskiria Danija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Japonija. Toliau rikiuojasi Didžioji Britanija, Kanada, Airija, Naujoji Zelandija ir Čekija. Kiekviena šalis turi savų reguliavimo ypatumų, pavyzdžiui, suteikiamos galimybės dėl darbo sąlygų tartis kolektyviniuose susitarimuose.

Visą Darbo lankstumo indeksą 2018 galite parsisiųsti ir skaityti čia.

Lietuvai adaptuota santrauka lietuvių kalba – šioje nuorodoje.