Per metus Lietuva prarado truputį laisvės

Per 2001 metus Lietuva prarado truputį laisvės ir iš 68-osios vietos smuktelėjo į 69-ąją. Tai rodo Kanados Fraser instituto rengiamas Ekonominės laisvės indeksas („Economic Freedom of the World: 2003 Annual Report“), kurį šiandien skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) kartu su giminingomis organizacijomis 59 pasaulio šalyse. Nuo 1995 iki 2000 metų Lietuvoje laisvės sparčiai daugėjo: iš 94-osios vietos Lietuva buvo pasistūmėjusi iki 68-ąją.

Pirmasis ekonominės laisvės indeksas, publikuotas 1996 metais, vainikavo daugiau nei 100 tyrėjų analitinį darbą įvairiausiose ekonomikos ir politikos mokslų srityse. Šio tyrimo metodikos rengimui vadovavo Nobelio ekonomikos premijos laureatas Miltonas Friedmanas. Šiandien M. Friedmanas Ekonominės laisvės indeksą vertina kaip kelrodį kuriantiems klestinčią ir demokratinę valstybę: „Ekonominis žmonių išlaisvinimas nuo grandinės paleidžia asmens energiją ir iniciatyvą ir užveda tautą ant ekonominio augimo kelio“, – teigia jis. Empiriniai duomenys patvirtina seną ekonomikos tiesą – ekonominė laisvė yra žmonių gerovės kūrimo pagrindas.

Pagrindinės ekonominės laisvės sudedamosios dalys yra asmens pasirinkimo laisvė, laisvi mainai, konkurencijos laisvė, asmens ir jo turto apsauga. Naudodamas 38 rodiklius tyrimas net 123 pasaulio šalyse vertina, kaip sekasi užtikrinti įstatymo viršenybę, nuosavybės teises, prekybos laisvę, protingas taisykles ir optimalaus dydžio valdžią.

Laisviausia pasaulio šalimi išliko Honkongas. Po jo eina Singapūras, Jungtinės Amerikos Valstijos, Naujoji Zelandija ir Didžioji Britanija. Kitos didžiosios valstybės užėmė šias vietas: Japonija – 26-ąją, Vokietija – 20-ąją, Italija – 35-ąją, Prancūzija – 44-ąją, Kinija – 100-ąją, Rusija – 112-ąją. Žemiausias penkias indekso vietas užėmė Bisau Gvinėja, Alžyras, Zimbabvė, Demokratinė Kongo Respublika ir Mianmaras.

Laisvės ir gerovės temomis šią savaitę taip pat diskutuojama LLRI organizuojamame pasaulio libertarų forume „Į laisvę: principai ir jų įgyvendinimas“. Šis forumas rengiamas būtent Lietuvoje pastebėjus, jog tai šalis, kuri, iškovojusi visą laisvę, dalį jos vėl prarado. Kaip teigiama Ekonominės laisvės indekso išvadose, kartu su laisve prarandama ir ekonominė gerovė.

Susipažinti su ekonominės laisvės indekso duomenimis galima interneto svetainėje www.freetheworld.com (spauskite čia, norėdami patekti į šią svetainę).