Numatomas muitų maistiniams aliejams didinimas pakenktų Lietuvos ekonomikai ir sukeltų atsakomąsias prekybos apsaugos priemones

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ragina Lietuvos Vyriausybę atsisakyti ketinimo didinti muitus kai kuriems įvežamiems maistiniams aliejams, nes toks žingsnis turėtų neigiamų pasekmių Lietuvos ūkiui.

 

Importo muito maistiniams aliejams didinimas sukurtų išskirtines sąlygas vienos įmonės veiklai, o už tai mokėtų visi vartotojai ir nukentėtų aliejų naudojantys gamintojai. Net ir tos vienos įmonės nauda būtų laikina, nes nesukuriamos prielaidos ilgalaikiam konkurentabilumui. Muitų didinimas sumažintų paskatas konkuruoti, gerinti gamybos efektyvumą bei kokybę.

 

Visiškai nepagrįstas yra siekimas didinti importo apribojimus net ir toms maistinių aliejų rūšims, kurių Lietuvoje beveik negaminama, pvz., neapdorotam rapsų aliejui.

 

Kadangi didžioji dalis aliejaus yra įvežama iš Europos Sąjungos, kuriai taikomas preferencinis režimas, Žemės ūkio ministerija siūlo padidinti importo muitus net prekybai su ES. Tai neatitinka Lietuvos Vyriausybės politikos ir gali sukelti atsakomąsias prekybos apsaugos priemones, nuo kurių nukentėtų į ES eksportuojantys Lietuvos gamintojai.

 

LLRI ekspertai perspėja, kad būtina atsisakyti protekcionizmo, didinančio skurdą Lietuvoje ir galinčio sukelti pavojingus atsakomuosius veiksmus platesniu mastu.