LLRI siūlo daugiau dėmesio skirti ekonominėms narystės ES pasekmėms

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) nepritaria Vyriausybinės Europos integracijos komisijos sprendimui atsisakyti pereinamojo laikotarpio dėl akcizo didinimo dyzeliniam kurui, o dyzelino pabrangimą kompensuoti jautriausiems socialiniams sluoksniams.

 

LLRI eksperto Ramūno Vilpišausko nuomone, sprendimas atsisakyti pereinamojo laikotarpio dyzelinio kuro akcizui, bet derėtis dėl pereinamojo laikotarpio tik tabako gaminiams, yra ekonomiškai nepagrįstas. „Dyzelino brangimas turės neigiamos įtakos didesniam ratui vartotojų nei tabako brangimas. Be to, tai paveiks įvairias šalies ūkio šakas, besinaudojančias krovinių pervežimo paslaugomis“, – teigė ekspertas.

 

R.Vilpišauskas taip pat mano, jog pereinamojo laikotarpio atsisakymas, motyvuojant tai kitų besiderančių šalių pavyzdžiu, rodo, jog derybininkai skiria nepakankamai dėmesio Lietuvos ekonominei situacijai bei ekonominėms šio sprendimo pasekmėms.

 

LLRI atkreipia dėmesį, kad Vyriausybės pasiliekama teisė kompensuoti dyzelinio kuro pabrangimą jautriausioms visuomenės grupėms neišspręs akcizo didinimo problemų, bet gali sukelti papildomų sunkumų. Tai komplikuos biudžeto apskaitą, sukurs paskatas lobizmui ir piktnaudžiavimams.

 

Institutas siūlo Lietuvos interesus atstovaujantiems derybininkams daugiau dėmesio kreipti į Lietuvos ūkio poreikius bei ekonomines Europos Sąjungos (ES) nuostatų įgyvendinimo pasekmes. Priešingu atveju derybos su ES bus tik derybų imitacija, kurios metu daugiau atsižvelgiama į kitų šalių kandidačių veiksmus, o ne į Lietuvos situaciją.