LLRI pranešimas spaudai: Užsienio ekspertas ragina Lietuvą imtis socialinio draudimo reformos

Vykstant ekspertų diskusijai apie dabartinės valstybinio socialinio draudimo sistemos problemas, LLRI pakvietė ekspertą iš Helsinkio Tarptautinės ekonominės teisės instituto Oskari Juurikkala pasidalinti patirtimi, kaip Europos valstybės sprendžia sistemos problemas ir surengė ekspertų diskusiją „Socialinio draudimo sistemos pertvarka“.

 

Knygos „Pensijos, demografija ir gerovė“ autorius O. Juurikkala kalbėdamas apie pay-as-you-go sistemos problemas ir sprendimus Europoje teigia, kad valstybės monopolija suteikiant saugumą senatvėje yra problema, o ne sprendimas. Anot jo, prie geresnės sistemos reikia pereiti sąmoningai ir kryptingai, nes kitu atveju ištiks blogiausias variantas – sistema žlugs pati.

 

„Laisvoje visuomenėje, pajamas senatvėje sudarytų keli šaltiniai: sutaupytos lėšos, šeimos narių parama, atlygis už dalinį darbą (kai dirbama ne pilnu etatu), labdara ir valstybė. Pastaroji turėtų sudaryti sąlygas ir skatinti visas socialinio saugumo sistemas, o pati likti tik antrame plane“, – sako O. Juurikkala.

 

LLRI prezidentė Rūta Vainienė sako, kad motyvacija dalyvauti dabartinėje socialinio draudimo sistemoje yra labai maža, sistema paini ir nepagrįsta jokiais ekonominiais pagrindais.

 

„Ši sistema sudaro iliuziją, kad senatvėje būsime aprūpinti gerove. Tačiau kuo toliau, tuo labiau visi suvokia, kad ši valstybinė socialinio draudimo sistema mūsų negelbės, ją būtina keisti. Tiek politikai, tiek ekspertai vieningi – sistema, kokia ji yra šiuo metu, privalo būti pakeista“, – sako R. Vainienė.

 

LLRI yra parengęs ir valdžios atstovams išplatinęs socialinio draudimo sistemos pertvarkos modelį. LLRI siūlo išskaidrinti valstybiniu socialiniu draudimu draudžiamų įvykių prigimtį ir draudiminiams įvykiams taikyti privatų draudimą, kitiems įvykiams – kaupimą. Valstybės šalpa turi būti teikiama kryptingai ir taikliai, tik tiems, kurie stokoja.