Deklaracija: Vyriausybės sukėlė finansų krizę. Europos analitikai ragina jos negilinti

Šeštadienį vyks Europos valstybių vadovų susitikimas, kurio metu bus svarstoma, kaip vyriausybės turi elgtis dabartinės finansinės sumaišties akivaizdoje. Ekonominės politikos analizės institucijų iš visos Europos atstovai teigia, kad dabartinę finansų krizę sukėlė ydinga valdžios politika. Analitikai teikia deklaraciją ir ragina nepriimti sprendimų, kurie dar pablogintų padėtį.

 

42 institucijų pasirašytoje deklaracijoje teigiama, kad pagrindinė dabartinės finansinės krizės priežastis yra tai, kad JAV bei kitose valstybėse buvo vykdoma sisteminga kredito ekspansijos politika, o bankai buvo skatinami ir netgi spaudžiami dalinti daugiau paskolų, ypač būstui įsigyti.

 

Pareiškime teigiama, kad šiandien būtina susilaikyti nuo tolesnės kredito ekspansijos, klaidingus sprendimus priėmusių finansinių institucijų gelbėjimo, nes tai sukeltų tik neigiamas pasekmes ekonomikai per infliacijos didėjimą, mokesčių naštos didėjimą bei kapitalo atitraukimą nuo produktyvių sričių į neproduktyvias.

 

LLRI prezidentas Remigijus Šimašius teigia, kad šis institutų iš įvairių Europos šalių balsas yra labai svarbus. Šiandien vis dažniau tenka išgirsti, kad nereguliuojamas kapitalizmas patyrė krizę, todėl jį reikia griežčiau reguliuoti. Realybė yra priešinga. Ekonominę krizę sukėlė bandymai gaivinti ekonomiką nuolat „įmetant“ į ją pinigų, o tai sukėlė dirbtinius bumus, kainų burbulus, infliaciją, klaidingus investicinius sprendimus, skatino bankus išdavinėti paskolas tiems, kurie šių paskolų normaliomis sąlygomis gauti neturėjo. Dar blogiau, kad užuot leidus bankrutuoti verslams, kurie orientavosi į šią valstybės politiką ir priėmė klaidingus sprendimus, ir toliau bandoma gydytis tuo, kas yra ligos priežastis.

 

Bankų gelbėjimo planai, indėlių garantavimai yra ne kas kita kaip trukdymas rinkai apsivalyti nuo netinkamų investicijų. Galiausiai tai naudinga tik netinkamus sprendimus priėmusiems verslininkams. Šių sprendimų našta gi guls ant visos visuomenės pečių. „Turime suvokti, kad atskirų kapitalistų gelbėjimas nėra kapitalizmo ir rinkos gelbėjimas“ – teigia Remigijus Šimašius.

 

„Nerimą kelia tai, kad politikai į krizę reaguoja kaip į nežinia kodėl kilusį gaisrą ir linkę priimti neapgalvotus sprendimus, galinčius tik dar pabloginti padėtį ir prailginti krizę. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas teigia, kad Lietuva pritars ES siūlomoms priemonėms sprendžiant krizę „kai tik jos bus pasiūlytos“. Siūlymai, kuriuos teikia analitikai iš su problemomis susidūrusių finansinių institucijų ir rinkimais susirūpinę politikai, – valstybės pagalba bankų likvidumui padidinti, bankų nacionalizacija, ekonomikos gaivinimas toliau finansuojant nepagrįstą vartojimą – veda ne į greitesnį išbridimą iš krizės, o į jos tolesnį gilinimą“, – sako deklaraciją iniciavusio Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas.

 

LLRI tikisi, kad Lietuvos valdžia neapsiduos panikai ir priims tik gerai apgalvotus sprendimus, o ne toliau kartos klaidas, kurias pastaruoju metu darė ir daro daugelis vyriausybių.

 

Deklaracijos tekstas ir pasirašiusios organizacijos:

 

 

Government Made the Financial Crisis; Let Us Not Make It Worse

 

10 October 2008

 

Representatives of economic policy organizations throughout Europe released the following recommendations to deal with the global financial crisis.

 

The basic cause of the global financial problem was that the U.S. government, along with other governments, engaged in excessive credit expansion and pressured banks to make loans – particularly home loans – to unqualified buyers.

 

Therefore:

1. We believe that responding to the credit crunch by adding more liquidity in the market is a short-term fix that will only help banks that were mismanaged, and will fuel inflation.

2. We believe governments should facilitate, and not hinder, the process of the market determining prices that realistically reflect supply and demand.

3. When hard times come, governments should share the burden with businesses and consumers (cut public spending and taxes) and not try to insulate themselves from the harm they have caused.

4. Governments should refrain from rescuing particular businesses or business projects. The cost of saving businesses that failed will fall on the shoulders of others, through increased taxes, inflation, or capital misallocation.

 

Free market capitalism has proven to be the only system which leads to sustained economic progress and respect of human liberty.

 

Signed,

 

Lithuanian Free Market Institute, Lithuania

Institute for Global Economic Growth, US

Institute for Fee Enterprise (IUF), Germany

Institute for Market Economics, Bulgaria

Friedrich von Hayek Foundation, Slovakia

New Economic School, Georgia

Liberalny Institute, Czech Republic

Hayek Institute, Austria

Adam Smith Research Centre, Poland

European Center for Economic Growth, Bruxelles and Vienna

Institute for Research on Economic and Fiscal Issues (IREF), France

Contribuables Associes, France

Instituto Bruno Leoni, Italy

Project Lodz Foundation, Poland

Association for Liberal Thinking, Turkey

Mises Scientific Research Centre, Belarus

Estonian Free Society Institute, Estonia

Institute for Economic Studies, France

The TaxPayer’s Alliance, UK

Ludwig von Mises Institute, Poland

Competitive Enterprise Institute, USA

Ioan Barbus Foundation for Freedom, Tradition and Capitalism, Romania

Liberales Institut, Switzerland

Institut Constant de Rebecque, Switzerland

European Taxpayers Association

Association pour la Liberte Ecomique et le Progres Social, France

Paneuropabewegung, Austria

Liberte Cherie, France

Conservative Institute of M. R. Stefanik, Slovakia

European Policy Network, UK

Institute of Economic and Social Studies, Slovakia

CADI, Romania

Globalization Institute, Poland

OHRID Institute, Macedonia

Israel Center for Social and Economic Progress, Israel

Progressive Vision, UK

Public Association for Assistance to the Free Economy, Azerbaijan

Hayek Foundation Moscow, Russia

Albanian Liberal Institute, Albania

Kosovar Institute for Public Policies, Kosovo

Polish American Foundation for Economic Research and Education, Poland

Educational Initiative for Central and Eastern Europe