Analizė. Dėl LR Finansų ministro įsakymo projekto „Dėl pajamų, gautų natūra, pripažinimo, įvertinimo rinkos kaina ir apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo”

LLRI išnagrinėjo Finansų ministerijos parengtą „Pajamų, gautų natūra, pripažinimo, įvertinimo rinkos kaina ir apmokestinimo tvarką” bei pateikė pastabas Vyriausybei, ragindamas kuo skubiau sustabdyti šio projekto įgyvendinimą. Pagal šią tvarką, visos natūra gautos pajamos būtų valstybės vertinamos ir apmokestinamos. Sausio 15 d. Vyriausybė atsisakė patvirtinti šią tvarką, savo sprendimą motyvuodama tuo, jog tokia tvarka išplečia mokesčių bazę ir neatitinka Vyriausybės programos. Toliau pateikiamos LLRI pastabos dėl „Pajamų, gautų natūra, pripažinimo, įvertinimo rinkos kaina ir apmokestinimo tvarkos”.

Įsakymo projektas nustato tvarką, pagal kurią visos natūra gautos pajamos, o tokių visuomenėje yra labai daug, bus valstybės vertinamos ir apmokestinamos. Taip bus išplėsta apmokestinimo bazė, mokesčių administratoriai ims kištis į privačius sandorius ir susitarimus, kvestionuoti jų sąlygas, kainas, etc. Apmokestinama bus ne tik skirtumas tarp vartotojo sumokėtos ir valstybės vertintojų nustatytos „rinkos kainos” (pvz., turto nuomos atveju), ne tik laidotuvėms suteiktas įmonės automobilis (net 1% jo įsigijimo vertės mėnesiui), bet net ir pagalbos kaimynui metu „užsidirbtų” bulvių maišas.
Mokesčių administratoriai gaus naujus labai plačius įgaliojimus, o natūra gautų pajamų išaiškinimas, įvertinimas ir mokesčių išieškojimas taps nauja brangia ir mažai efektyvia valstybės „funkcija”. Neišvengiami bus mokesčių mokėtojų ir administratorių konfliktai, skandalai, bylinėjimasis teisme, bendras visuomenės nepasitenkinimas.
Toks mokesčių naštos ir mokesčių biurokratijos didinimas nesiderina su Vyriausybės programos nuostatomis, jis buvo numatytas ankstesnio Seimo priimtais įstatymais, todėl būtina sustabdyti jų įgyvendinimą ir teikti Seimui LR Juridinių asmenų pelno mokesčio ir Fizinių asmenų pajamų mokesčio įstatymų, kuriuose numatytas gautų natūra pajamų apmokestinimas, pataisas.