Elena Leontjeva įvertinta prestižiniu tarptautiniu apdovanojimu

Ekonomistei Elenai Leontjevai skirtas prestižinis sero Antonio Fisherio apdovanojimas. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) įkūrėja ir prezidentė įvertinta už indėlį puoselėjant laisvę ir atsakomybę. Apdovanojimą įsteigė tarptautinis tinklas „Atlas Network“.

„Kai paskelbus Lietuvos nepriklausomybę įsteigėme laisvosios rinkos institutą, troškome padėti mūsų šaliai sukurti naujo, laisvo gyvenimo pagrindus. Siekėme to su jaunatvišku maksimalizmu, nežinodami, kad kažkas yra neįmanoma. Ir todėl daugelis neįmanomų dalykų mums pavyko. Kas galėjo pagalvoti, kad per trisdešimt metų pavyks taip pakeisti šalies ekonominį paveikslą”, – kalbėjo E. Leontjeva.

Elena Leontjeva (Kotrynos Tamkutės nuotr.)

1990 m. E. Leontjeva buvo viena iš LLRI steigėjų, o nuo 1993 m. iki 2002 m. – prezidentė. Institutui vadovauti ji grįžo 2020 m.

Sovietinį planavimą keičiant privačia nuosavybe ir laisvais mainais, LLRI stovėjo pokyčių priešakyje. Pradėjęs nuo būtinųjų institucijų – prekių biržos ir vertybinių popierių rinkos pamatų sukūrimo, institutas nuosekliai ėjo link svarbiausių, ekonomines laisves lemiančių pokyčių. LLRI pastangų dėka 1994 m. sėkmingai įgyvendintas valiutų valdybos modelis, užtikrinęs Lito patikimumą ir apsaugojęs žmones nuo neatsakingos pinigų politikos. Vėliau buvo parengti privačių pensijų fondų teisiniai pagrindai.

„Mūsų darbų tikslas buvo užtikrinti Lietuvos žmonėms galimybę jaustis savo šalies šeimininkais, imtis atsakomybės kurti gerovę ir plėtoti verslą patikimomis sąlygomis, tokiomis, kurios saugo nuosavybę bei laisvus mainus”, – teigė ekonomistė.

Vadovaujant E. Leontjevai, 1995 m. institutas suformulavo paskirstyto pelno mokesčio modelio idėją, šiandien pritaikytą Estijoje, Latvijoje ir iš dalies Lenkijoje, o Lietuvoje ir vėl svarstomą kaip vieną iš pelno mokesčio tobulinimo alternatyvų. LLRI taip pat inicijavo sisteminius darbo migracijos reguliavimo pokyčius.

Instituto analitinių darbų akiratyje ne tik Lietuvos, bet ir daugelis ES bei tarptautinių nūdienos aktualijų, tokių kaip minimalus pelno mokestis, skaitmeninių rinkų bei platforminio darbo reguliavimas, universalios bazinės pajamos.

„Džiaugiamės turėdami galimybę pagerbti Elenos ir LLRI vaidmenį puoselėjant laisvos visuomenės vertybes. Praėjus trims dešimtmečiams po išsilaisvinimo iš sovietų tironijos, Lietuva nuėjo įspūdingą kelią įtvirtindama laisvosios rinkos ir ribotos valdžios idėjas“, – kalbėjo apdovanojimą įsteigusio tarptautinio tinklo „Atlas Network“ vadovas Brad Lips.

Tačiau nuveikti, jo teigimu, dar tikrai yra ką. „Viliuosi, kad šis apdovanojimas paskatins LLRI ir instituto bendraminčius išlikti budrius puoselėjant laisvės ir atsakomybės principus šiandieninių iššūkių akivaizdoje“, – sakė Brad  Lips.

Pastaruoju metu LLRI išskirtinį dėmesį skiria stokos fenomeno, pinigų ir pelno ontologijos, studijoms, o jo pastangomis gimęs tarpdisciplininis diskursas padeda atsiliepti į nūdienos ekonomikos iššūkius, jungiant ekonomikos, filosofijos, antropologijos ir kitų mokslų perspektyvas.

LLRI profesionalumas įvertintas tarptautiniu mastu: institutas užima šeštą vietą tarp Vidurio ir Rytų Europos viešosios politikos analizės centrų ir patenka į 1 proc. stipriausių centrų pasaulyje. LLRI yra tris kartus pelnęs Templeton laisvės apdovanojimą. 

Sero Antonio Fisherio apdovanojimas teikiamas nuo 2019 m. Anksčiau juo buvo įvertintas ilgametis JAV analitinio centro „Manhattan Institute“ vadovas Lawrence’as J. Moonas, „Atlas Network“ viceprezidentas ir „Cato Institute“ tyrimų vadovas Tomas G. Palmeris, ir australų verslininkas, fondo „Mannkal Economic Education Foundation“ įkūrėjas Ronas Mannersas.

Apdovanojimas E. Leontjevai bus įteiktas 2022 m. lapkritį Niujorke, New Yorke tradicinio „Atlas Network“ renginio „Liberty Forum & Freedom Dinner“ metu.