Pranešimas spaudai: Padidinti akcizai krenta į kontrabandai palankią dirvą

39 proc. apklaustųjų šalies gyventojų visiškai pateisina arba yra linkę pateisinti kontrabandą, 46 proc. pateisina kontrabandinių prekių vartojimą, tad kylant kainoms ir nuo kovo 1 dienos padidinus akcizus tabako gaminiams, šiuo metu anot gyventojų sumažėjęs kontrabandos vartojimas, gali išaugti.

 

Lietuvos laisvosios rinkos instituto užsakymu 2008 m. vasario mėnesį viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „TNS Gallup“ atliko gyventojų sociologinę apklausą, kurioje buvo siekiama išsiaiškinti gyventojų požiūrį į kontrabandą, kovos su ja priemones, mastus, kontrabandinių prekių vartojimą. Analogiškas tyrimas buvo atliktas ir 2004 m.

 

2008 m. vasario mėn. duomenimis, reikšmingai sumažėjo kontrabandines cigaretes perkančių gyventojų dalis. Jas teigė perkantys apie penktadalis apklaustųjų. (2004 m. jas pirko 31 proc. gyventojų). Taip pat sumažėjo kontrabandinio alkoholio ir degalų vartojimas. Kontrabandinius alkoholio produktus perkančiųjų dalis sumažėjo nuo 19 iki 7 proc., o degalų – nuo 10 iki 7 proc.

 

Pasak LLRI vyresniojo eksperto Giedriaus KADZIAUSKO, daugiau nei trečdalis respondentų mano, kad per artimiausius trejus metus kontrabandos vartojimas didės.

 

„Kontrabandos vartojimas Lietuvoje yra nulemtas santykinai žemo Lietuvos gyvenimo lygio, europinio lygio akcizų tarifų, pigių prekių šaltinio greta Lietuvos ir gyventojų tolerancijos kontrabandai. Šis derinys, deja, išlieka ir kontrabanda išliks aktuali Lietuvos valstybės institucijų ir verslų problema“, – sako G. KADZIAUSKAS.

 

Apklausos duomenimis, Daugiau nei trečdalis (37 proc.) žmonių mano, kad kontrabanda yra daugelio žmonių pragyvenimo šaltinis ir ja užsiima mažas pajamas gaunantys gyventojai, kurie neturi kitų pragyvenimo šaltinių. Panaši gyventojų dalis mano, kad kontrabanda užsiima valstybės pareigūnų proteguojami verslininkai ir nusikalstamos grupuotės (po 20 proc.).

 

„Kaip efektyviausias kovos su kontrabanda priemones (kaip ir 2004 m.) laikomas mokesčių mažinimas (72 proc.) ir korupcijos valdžioje mažinimas (75 proc.). Nors sienos kontrolės stiprinimas nurodomas kaip trečia pagrindinė priemonė, teisėsaugos pareigūnų skaičiaus, įgaliojimų ir algų didinimas retai vertinimas kaip efektyvi priemonė“, – tyrimo rezultatus komentuoja LLRI ekspertas.

 

Regioniniu požiūriu labiausiai išsiskiria Tauragės apskrities gyventojai – ten vartojančiųjų kontrabandines prekes bent dvigubai daugiau nei kitose Lietuvos apskrityse. Dažniausiai kontrabandinės prekės įsigyjamos turgavietėse ir iš pažįstamų. Itin retai kontrabandinės prekės perkamos kioskuose ir parduotuvėse. Mažesnėse gyvenvietėse kontrabandinių prekių įsigyjama iš privačių asmenų dvigubai dažniau nei didžiuosiuose miestuose, o didmiesčių gyventojai dažniau jų įsigyja turguose.

 

 

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

 

Laura DABULYTĖ, LLRI komunikacijos vadovė,

Tel. (5) 252 62 63; El.p. Laura@Lrinka.lt