Užduotys moksleiviams: lažinamės, kad nemoki mokesčių!

Pradžiai keletas banalių tiesų: mokesčius moka visi ir kasdien. Mokesčiais surinkti pinigai keliauja į valstybės biudžetą. Iš surinktų mokesčių mokamos pensijos, taisomi keliai ir mokami atlyginimai policininkams.

O kas įdomesnio ir kokias realias šiandienines problemas galima išspręsti išmokus mokesčius?

  1. Kodėl jaunimui taip sunku susirasti darbą? Sužinojęs, kiek realiai kainuoja darbo vieta – kitaip galvosi apie minimalų mėnesinį atlyginimą.
  2. Kodėl benzinas toks brangus? Kiek pilame į kuro baką, o kiek į biudžetą – akcizų poveikis ekonomikai.

MOKESTIS (tax) – įstatymu nustatytas mokėjimas į valstybės (savivaldybės) biudžetus ir fondus.

Darbo vietos kaina

Justinas studijuoja reklamos vadybą Panevėžio kolegijoje. Jau pusmetis kaip jis paskaitas derina su darbu vienoje reklamos agentūrų. Justinas tvarko įmonės interneto puslapį, kopijuoja dokumentus, atsiliepinėja į skambučius ir verda kavą kitiems agentūroms darbuotojams. Justinas uždirba minimalų atlyginimą, todėl kiekvieno mėnesio pabaigoje gauna 246 Eur į rankas. Justinui patinka jo darbas, nes jis gali matyti, kaip reklamos agentūra atrodo iš vidaus ir taip įgyti patirties. Be to darbas prisideda prie geresnių studijų rezultatų.

Reklamos agentūros savininkė Silvija mielai visiems savo darbuotojams, tarp jų ir Justinui, mokėtų mažiau, kad daugiau pinigų liktų verslo plėtimui, investicijoms ir jos pačios atlyginimui. Deja, ji taip daryti negali, nes darbuotojai tiesiog išeitų dirbti ten kur moka daugiau. Norėdama išlaikyti savo verslą Silvija privalo darbuotojams mokėti rinkos kainą arba pasiūlyti kitų darbo jos agentūroje privalumų.

Justinas labai laukė dienos, kai minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) bus pakeltas ir vietoj 246 Eur į rankas jis gaus visą 290 Eur. Tai dienai atėjus Justinas nuskubėjo į darbą, bet vietoj išsvajoto atlyginimo padidinimo jo laukė kita naujiena – Justinas buvo atleistas. Kodėl taip įvyko?

Visų pirma, darbo vieta kainuoja kur kas daugiau nei darbuotojas gauna į rankas, prie šios sumos prisideda mokesčiai. Vadinasi ir uždirbti t. y. sukurti vertės darbuotojas turi už tą didesnę sumą. Pavyzdžiui, Justinas į rankas gaudavo 246 Eur. O sudėjus visus mokesčius jo atlyginimas realiai buvo 383 Eur. Tuos 137 Eur Silvija pervesdavo į valstybės biudžetą už Justiną. Bet ekonominiu požiūriu šie pinigai yra uždirbti paties Justino. Silvija negali mokesčių mokėti iš savo kišenės, tai būtų nuostolinga. O padidinus MMA iki 290 Eur į rankas, Justino darbo vieta pabrango iki 462 Eur. Justinas tiek vertės nesukuria, jis kol kas neturi nei sugebėjimų, nei pakankamai laiko. Tai įvertinusi Silvija nusprendė Justino nebesamdyti. Jai labiau apsimoka Justino darytus darbus paskirstyti kitiems darbuotojams ir išorinei įmonei.

Dėl padidėjusio MMA, bet nepadidėjusių gabumų ir našumo – Justinui sunku susirasti darbą ir kitur.

ATLYGINIMAS (salary) – užmokestis už darbą.

MINIMALÙS ATLYGINIMAS (minimum wage) – valdžios nustatyta mažiausia galima užmokesčio už darbą suma.

63

1 UŽDUOTIS: nueik į www.mokumokescius.lt įvesk atlyginimą, kurį norėtum gauti ir kurį gauti būtų realu darbą derinant su studijomis. Atsakyk į klausimus.

  1. Kiek ir kokių mokesčių reikėtų sumokėti nuo atlyginimo per mėnesį?
  2. Kas, ekonomine prasme, būtų šių mokesčių nuo atlyginimo mokėtojas?
  3. Kiek iš viso mokesčių sumokėtum valdžiai per metus?
  4. Kaip galėtum prisidėti prie visuomenės gerovės jei tie pinigai liktų tavo kišenėje?

66

Akcizas – tai mokestis, kurio tikslas – riboti tam tikrų prekių vartojimo neigiamus padarinius. Valdžia įvesdama ar keldama akcizo mokestį teigia, kad jis padės sumažinti tam tikrų prekių vartojimo neigiamus padarinius: sergamumą dėl rūkymo ar alkoholio, aplinkos taršą.

Logika čia paprasta – dėl akcizo mokesčio prekės pabrangsta ir todėl žmonės jų perka mažiau.

Tai ir atsakymas į klausimą – kodėl benzinas toks brangus? Ogi todėl, kad pusę jo kainos sudaro mokesčiai! Pirkdami benzino už 87 Eur, iš tikrųjų žmonės į baką įpila apie 43 Eur, o kitus 44 Eur pila į valstybės biudžetą. Jeigu per metus nuvažiuojama 20 tūkstančių kilometrų, išlaidos kurui sudaro apie 2 666 Eur, iš kurių 1 333 Eur patenka į biudžetą.

Matome, kad pusė benzino kainos yra visai ne prekės kaina, o mokesčiai. Benzinui kainuojant 1,33 Eur, pridėtinės vertės mokestis (PVM) sudaro apie 0,23 Eur. Akcizo mokestis nepriklauso nuo benzino kainos, jis yra fiksuotas – 0,43 Eur viename litre benzino. Akcizas yra apmokestintas PVM. Kartu sudėjus, visi mokesčiai nuo benzino šiuo metu kaip tik ir yra 0,66 Eur.

AKCIZAS (excise tax) – netiesioginis mokestis, taikomas prabangos arba toms prekėms, kurių vartojimas nemažėja jų kainai kylant (kurui, tabakui, alkoholiui).

2 UŽDUOTIS: perskaityk žemiau pateiktas nuomones apie akcizo mokestį. Pagalvok kuriai iš jų pritari ir kodėl.

„<…> Yra netgi ratifikuota konvencija, kurioje nurodoma, kad kaina yra efektyvus būdas mažinti vartojimą, taigi tokia diskusija yra gerokai pavėlavusi.“ – Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas A. Veryga

„Padidinus akcizo mokestį sumažėja legaliai įsigyjamų akcizinių prekių vartojimas bei išauga šešėlinės ekonomikos mastai.“ – Ekonomistas Ž. Mauricas.

„Jei pažiūrėsime iš ekonominės pusės, tai visos prekės, kurioms taikomas akcizo mokestis pasižymi neelastinga paklausa. Kitaip tariant, akcizams pasirenkamos tokios prekės, kur padidinus kainą vartojimas sumažėja palyginti nedaug, t.y. prekės, be kurių sunku išgyventi. Logika čia gana paprasta, jei akcizais būtų apdėtos kitokios prekės, padidėjus kainai smarkiai kristų vartojimas, o valdžia negautų norimų pajamų.“ – Ekonomistas Ž. Šilėnas

Pasitikrink! Atsakymų gairės: goo.gl/SIsMvz