Užduotys moksleiviams: kodėl tau sunku susirasti darbą?

Kaip smėlio krūvas ir juodas naftos balas paversti mobiliaisiais telefonais ir nešiojamaisiais kompiuteriais? Tikriausiai žinai, kad plastmasė gaminama iš naftos, o mikroschemų svarbi sudedamoji dalis yra smėlis. Smėlis, nafta ir kitos gamtinės gėrybės virsta naudingais dalykais tik įdėjus darbo! DARBAS (labour) – tikslinga žmogaus veikla, kai ištekliai paverčiami žmonėms naudingais daiktais ir paslaugomis. Visa žmonijos istorija yra tokia, kokia yra, tik dėl to, kad žmonės dirbo. Visi pastatai, gatvės, tiltai, bokštai, skulptūros, paveikslai ir dainos yra žmonių darbo rezultatas. Šiandien kiekvienas gali važinėti ir skraidyti tokiais greičiais, kurie prieš kelis šimtmečius nesisapnavo net patiems turtingiausiems ir galingiausiems. Butai ir namai yra šiltesni ir šviesesni nei buvusių karalių pilys. Šiltas dušas yra kasdienė smulkmena. Ir visi šie dalykai buvo sukurti žmonių darbu.

Specializacija! Nes negali išmanyti visko

Ir iš istorijos aišku, kad vieni žmonės statė pilis, kiti augino avis, o treti kūrė skulptūras. Savo darbo rezultatais jie mainydavosi, todėl galėdavo visko turėti patys nemokėdami visko pasidaryti.

1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECIALIZACIJA (specialization) – darbo pasidalijimo forma, kai asmuo sutelkia savo darbą į vieną veiklos sritį.

Specializacija ypač ryški ir šiandien. Mokyklos pavyzdys. Valgyklos darbuotojai kepa bandeles. Mokytojai veda pamokas. Mokyklos pavaduotojos organizuoja renginius. Mokyklos administratorius pasirašinėja sutartis. Mokyklos sekretorius atsiliepinėja į skambučius. O mokyklos direktorius rūpinasi, kad viskas vyktų sklandžiai ir suplanuotai bei atstovauja mokyklos interesus viešojoje erdvėje. Jei tas pats žmogus turėtų ir bandeles kepti, ir pamokas vesti, ir sutartimis bei skambučiais rūpintis, renginius organizuoti, o ir strateginius planus rengti, konferencijose ir darbo grupėse dalyvauti – net jei ir spėtų viską padaryti, jis nebūtų išties geras nei vienoje srityje. Galimybė dirbti vienoje srityje (specializacija) leidžia tobulėti, dirbti geriau ir greičiau.

 

1.2

Kada reikėtų pradėti dirbti?

Tik darbu gali gauti pinigų, už kuriuos įsigysi norimų dalykų. Jei turėsi tokį darbą, už kurį moka, vadinasi, darysi gerą ir kitiems.

Tikriausiai esi girdėjęs apie įstatymus, ribojančius moksleivių darbą. Jie buvo sukurti tais laikais, kai daug mažamečių vaikų už menką atlyginimą buvo verčiami dirbti kenksmingomis sąlygomis pavojingus darbus. Vaikai dirbdavo nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro, todėl negalėjo mokytis. Tačiau net ir tokiomis sąlygomis daugelis tų jaunųjų darbininkų užaugę tapo gerais savo srities darbininkais ar verslininkais ir uždirbo daugiau, nes buvo įgiję patirties.

Šiandien yra atvirkščiai – darbo sąlygos yra pasikeitusios, dauguma darbų nėra tokie fiziškai varginantys, tačiau pasamdyti nepilnametį net jei jis mielai ir sutinka su visomis sąlygomis, yra labai sudėtinga. Manoma, kad vaikai turi mokytis ir žaisti. O ką daryti tiems, kurie nori įgyti patirties ir pritaikyti mokykloje gautas žinias?

Juk būdamas vaikas Mocartas kūrė muziką. Polas Džonsas paauglystėje vadovavo kariuomenei. Edisonas pirmuosius išradimus taip pat padarė vaikystėje. Kuo daugiau realios patirties gali įgyti prieš žengdamas į darbo rinką – tuo konkurencingesnis joje būsi, tuo paprasčiau bus apsispręsti dėl ateities studijų ir specialybės, kurioje nori tobulėti. Tam labai praverčia įvairios sąvanorystės ir praktikos.Taigi, nors valdžia ir pakankamai griežtai saugo jaunus žmones nuo darbo – labai norint galima rasti išeičių. Juk dirbdamas ne tik investuoji į save, bet kuria gerovę ir aplinkiniams.

Žiūrėk vaizdo įrašą: https://goo.gl/XKYP9v 

1 UŽDUOTIS: remdamasis tekstu ir video, atsakyk į klausimus:

  1. Kokie du ekonomikos reiškiniai lemia, kad žmogus gali turėti nupjautą veją, pastatytą tvorą ir pakeistą čiaupą, pats viso to nemokėdamas ir nedarydamas?
  2. Jei tau gerai sekasi keliose srityse, kodėl vis tiek naudinga kai kuriuos darbus patikėti profesionalui? Įvardink dvi priežastis.

2 UŽDUOTIS: peržiūrėk vaizdo įrašą: https://goo.gl/dPvPwO ir įvardink 3 priežastis, kodėl, anot autorės, jaunimui sunkususirasti darbą.

Pasitikrink! Atsakymų gairės: goo.gl/kszw09