Ž. Šilėnas. Progresinių mokesčių Trojos arklys

Uždirbate šiek tiek daugiau nei vidutiniškai? Jei pajamos siekia 1 260 eurų „į rankas“, Seimo narių nuomone, Jūs jau turtuolis, kuriam reikia didinti mokesčius.

Toks siūlymas buvo užregistruotas Seime. Jei parlamentarai pritartų, mėnesinis atlyginimas iki maždaug 1 267 eurų „į rankas“ būtų apmokestinamas 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifu – kaip yra dabar. Daugiau uždirbantiesiems nuo kitų metų siūloma mokesčius didinti. Pajamos nuo 1 267 iki 1900 eurų „į rankas“ būtų apmokestinamos 16 procentų gyventojų pajamų mokesčiu, pajamos nuo 1 900 iki 2 533 eurų -17 procentų, daugiau kaip 2 533 eurai „į rankas“ -18 procentų.

Iniciatoriai aiškina, kad, įvedę tokius progresinius mokesčius, jie įtvirtins socialiai teisingą, proporcingą gyventojų apmokestinimą ir mažins socialinę nelygybę. Tačiau akivaizdu, kad yra atvirkščiai: ši idėja yra socialiai neteisinga, didina apmokestinimo neproporcingumą, neprisideda ir prie nelygybės mažėjimo. Juk kaip ir su visais panašiais siūlymais, taip ir šį kartą progresinių mokesčių norima ne tam, kad mažai uždirbantys mokėtų mažiau (nes mokestis niekam nemažėja), o tam – kad daugiau uždirbantys mokėtų daugiau.

Mokesčių sistemos progresyvumas egzistuoja jau dabar. Jei gaunate minimalų mėnesinį atlyginimą, per mėnesį sumokate 10 eurų gyventojų pajamų mokesčio, arba – vos 2 proc. Jeigu uždirbate 1260 eurų „į rankas“, sumokate 250 eurų pajamų mokesčio. Pajamos didesnės tik 4 kartus, o mokesčio sumokama net 25 kartus daugiau! Dabartiniai siūlymai šią proporciją iškreips dar labiau. Beje, net jeigu tiek neuždirbate, galite būti priskirtas prie „turtuolių“, jei turėjote pajamų iš būsto ar kito turto pardavimo.

Taigi šis siūlymas yra ne kas kita, kaip mokesčių padidinimas. Ignoruojama ir ekonominė logika, ir investuotojų skundai. Užuot būtų įvestos socialdemokratų žadėtos „Sodros“ „lubos“, t. y. tai, kas ir buvo numatyta socialiniame modelyje, einama priešinga linkme. Nespindintis Lietuvos konkurencingumo fasadas bus dar apgriautas. Toks mokesčių didinimas stipriai sumažintų Lietuvos investicinį patrauklumą – vien politikų kalbėjimas apie tai yra kenksmingas. Investuotojai renkasi tas rinkas, kur mokesčių sistema yra patraukli ir stabili.

Dar blogiau, kad toks progresinio pajamų mokesčio tarifas būtų ne kas kita kaip Trojos arklys. Įsileidi – ir prasideda blogi dalykai. Patys iniciatoriai sako, kad jų pasiūlymas „būtų pirmas žingsnis piliečius pratinant prie progresinių mokesčių“. Tai reiškia, kad, įsileidus „nuosaikius“ progresinius mokesčius, atsiveria visos galimybės mokesčius kelti ir toliau. Tad per pusmetį 18 procentų gali tapti 40 ir dar daugiau. Pamenate, kaip buvo su PVM? Iš pradžių laikinai pakėlė iki 19 procentų, tada dar kartą laikinai iki 21 procento. Kada paskutinį kartą girdėjote politiką, siūlantį sumažinti atgal iki 18?