Ž. Šilėnas. 888 eurų karta ir vėžių mentalitetas

Paskelbus apie siūlymą pakelti mokesčius uždirbantiems daugiau nei 888 eurų, buvo suskaičiuota, kad tokių žmonių Lietuvoje yra apie 140 tūkst. Reakcija į šį skaičių turėtų būti labai liūdna. Tik apie 140 tūkst. žmonių turi minimalias europietiškas pajamas.

Graikai protestuoja, nes save vadina prarastąja, „700 eurų karta“, italai – „prarastąja 1000 eurų karta“. Suprask, pragyventi už tiek neįmanoma. Lietuvoje – kitaip. Uždirbi 888 eurų – tu jau iš turtingųjų klasės, mokėk prabangos mokesčius.

Kas gi tie 888 eurų „turtuoliai“? Jaunesni, paklausesnę profesiją turintys, didžiuosiuose miestuose dirbantys žmonės. Daug iš 888 eurų suvalgo įvairiausios paskolos – būstui, transportui. Butas – iš vienos paskolos, apdaila – iš kitos. Apynaujis automobilis – lizingas.

Pažiūrėkime į tokį žmogų ne iš mėnesinio 888 eurų atlyginimo, o iš platesnės perspektyvos. Toks žmogus tikrai nėra turtingas. Jis turi tik paskolas ir įsipareigojimus. Turtas – galbūt bus kažkada ateityje. 888 eurus pradėjęs uždirbti žmogus tik po truputį lipa link vakarietiško gyvenimo.

Juk progresiniai mokesčiai palies daugiau nei 140 tūkst. individų. Iki 140 tūkst. šeimų, jų vaikų ar kitų šeimos narių. Didesnis pajamų apmokestinimas suvalgys didesnį būstą ar vaiko kambarį, ar šiek tiek naujesnį automobilį.

Vienas Seimo narys sako, kad tokie mokesčiai – jo sena svajonė. Bet jo asmeninės svajonės įgyvendinimas sudaužys tūkstančių mokesčių mokėtojų svajones. Savo darbu susikurti  bent šiek tiek vakarietišką gyvenimą.

Amerikiečiai turi net specifinį terminą tokiam elgesiui „Vėžių mentalitetas“. Kodėl sugautiems vėžiams nepavyksta pabėgti iš kibiro? Nes jie vienas kitą tempia žemyn. Vos tik vienas vėžys šiek tiek užsiropščia, kiti jį nutraukia žemyn.

Komunistuojančių vėžių mentalitetu galima paaiškinti ir progresinius mokesčius nuo 888 eurų. Pagaliau išsikėlei iš bendrabučio? Galbūt nusipirkai automobilį, kuris nėra 15 metų senumo? Capt. Atgal į kibirą! Grįžk atgal į bendrabutį ir važinėk senu „golfu“. Nėra čia ko lipti lauk!

Progresinių mokesčių fanai mėgsta šnekėti apie teisingumą. Tik niekada nepasako, ką turi galvoje. Daugiau uždirbti yra neteisinga? Kuo tada registruojantys įstatymus grindžia savo aukštus atlyginimus?

O gal jie nori pasakyti, kad uždirbantys daugiau sumoka per mažai mokesčių? Paskaičiuokime. Uždirbi 400 eurų – papildomai sumoki 260 eurų mokesčių. Uždirbi 800 eurų – sumoki 580 eurų. Uždirbi 1600 eurų – sumoki 1160 eurus mokesčių (šaltinis – MokuMokesčius.lt).

Galima skaičiuoti ir kitaip. Uždirbantys daugiau nei 1000 eurų sudaro tik septintadalį visų dirbančių, bet suneša beveik pusę mokesčių, surenkamų iš gyventojų pajamų mokesčio. O kur dar Sodra ar sveikatos draudimas?

Skaičiuok kaip nori, bet daugiau uždirbantys sumoka daugiau. Smarkiai daugiau. Be to, sumokantys daugiau mokesčių negauna daugiau sveikatos paslaugų, greičiausiai atvirkščiai – neapsikentę eilių eina į privačias įstaigas. Jų valstybinė pensija bus ne ką didesnė nei tų, kurie į Sodros kasą įneša tik trupinius.

Taip, mokesčių sistema yra neteisinga – daug mokesčių sumokančių ir mainais nieko negaunančių žmonių atžvilgiu. Progresiniai mokesčiai šią neteisybę tik didina.