Važtaraščių erai atėjo saulėlydis

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) sveikina Lietuvos įmones, organizacijas ir visus vartotojus su vieno iš ydingiausių biurokratinių barjerų – važtaraščių -panaikinimu neakcizinėms prekėms.

 

Valstybinė mokesčių inspekcija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos finansų ministro 2001 m. birželio 8 d. įsakymu Nr. 169 „Dėl važtaraščių rekvizitų nustatymo“, nustatė, kad nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojo laisvi važtaraščiai ir nurodė jų apskaitos tvarką.

 

Prieš keturis metus įvedus važtaraščius, LLRI įspėjo valdžios institucijas ir visuomenę apie šios nelogiškos ir biurokratizuotos tvarkos grėsmę. „Naujieji važtaraščiai savo forma primena sovietiniais laikais naudotus kelionės lapus, kurių pagalba buvo bandoma sureguliuoti valstybinio transporto maršrutus, o savo esme pratęsia PVM sąskaitų-faktūrų forma primestą komercinės veiklos kontrolę,“ – teigė LLRI viceprezidentas Ugnius Trumpa.

 

LLRI taip pat kritikavo valdžios institucijas, kurios, užuot sprendusios muitinės valdymo ir veiklos problemą iš esmės, padarė klaidingą žingsnį ir perkėlė atsakomybę nuo valdžios institucijų privačiam verslui. LLRI pozicijai pritarė visos verslo asociacijos ir tarptautinių organizacijų ekspertai, tyrę Lietuvos verslo ir investicinę aplinką.

 

Įsteigus Saulėtekio komisiją, LLRI pirmiausia pasiūlė naikinti važtaraščius ir siekė, kad šis sprendimas būtų įgyvendintas. Anot U. Trumpos, dabar galima džiaugtis, kad valdžia pagaliau suvokė, jog egzistavusi prekių judėjimo šalies viduje kontrolė apsunkino verslo sąlygas, mažino šalies ūkio subjektų konkurentiškumą ir investicinio klimato patrauklumą.

 

LLRI nuomone, būtina važtaraščių panaikinimą pabaigti iki galo ir pereiti prie kitų privalomų dokumentų, pavyzdžiui, PVM sąskaitos-faktūros, pertvarkymo.

 

LLRI ir toliau sieks atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį į nelogiškus sprendimus, apsunkinančius verslo sąlygas, valstybės institucijų veiklą ir keliančius grėsmę visų žmonių gerovei.