Vadovų baudimas prives prie neskaidresnio įmonių valdymo

Valdžiai kalbant apie verslo sąlygų gerinimą tuo pat metu yra laiminamas įstatymo projektas, nukreiptas prieš vadovus. Jei įmonės vadovas bus pripažintas kaltu pažeidęs konkurencijos įstatymą, jam 5 metus gali būti uždrausta vadovauti net ir mažam kioskeliui. Jei vadovas profesionalas gavo tokią nuobaudą ir nori dirbti, jam belieka vienintelė išeitis – išvykti iš šalies.

Už kokius nusikaltimus konkurencijai skiriama tokia drastiška bausmė ir tremtis? Vadovą galima bausti, net jei jis tiesiogiai neprisidėjo prie pažeidimo padarymo. Taip pat bausti galima, jei vadovas „nežinojo, nors privalėjo žinoti“, kad jo vadovaujamas ūkio subjektas padarė pažeidimą.

Pirma problema – nereikia pamiršti, kad neretai reikia vykdyti ištisą tyrimą, kad nustatyti, ar buvo pažeidimas. Todėl kartais net neįmanoma būti užtikrintam, ar sprendimas gali būti pripažintas pažeidžiančiu konkurenciją, ar ne.

Antra problema, vadovą galima nubausti, net jei jis tiesiogiai niekuo dėtas. Nereikia pamiršti, kad didelės įmonės vadovas nuo padalinio vadovo gali būti nutolęs keliais hierarchijos laiptas ar keliais tūkstančiais kilometrų. Užtenka padalinio vadovui padaryti sprendimą, kuris bus pripažintas pažeidžiančiu konkurenciją, ir jau galima bausti generalinį direktorių.

Trečia problema -aktuali smulkiam verslui. Mažose, dažnai neribotos atsakomybės įmonės, vadovas kartu yra ir savininkas atsakantis šeimos turtu. Kadangi už konkurencijos pažeidimą galima nubausti įmonę (pvz., pinigine bauda) ir vadovą (pvz., draudimu vadovauti), tas pats asmuo už vieną nusižengimą gali būti nubaustas kelis kartus.

Čia iškyla ir ketvirta problema, ką daryti gavus tokią nuobaudą? Didelės įmonės gali pasamdyti kitą vadovą. Arba, taikantis prie įstatymo, paskirti daugmaž fiktyvų viršininką ir iš anksto apsisaugoti nuo grėsmės prarasti tikrąjį vadovą. Vieno žmogaus įmonė neturi tokios manevrų galimybės. Gavai nuobaudą – eik iš verslo arba pavesk vadovavimą šeimos nariams.

Sakote, kad aprašytos situacijos yra iš fantastikos srities ir sunkiai įmanomos? O iš kokios srities atsiranda pensijos atėmimas dėl gautų 11,50 Lt pajamų? Ar pvz., bankroto bylos iškėlimas įmonei, kai tarpusavyje nesusikalba valdžios institucijos?

Taigi, pradėdami persekioti vadovus, vietoje geresnės konkurencijos apsaugos galime gauti neskaidresnį įmonių valdymą. Kas blogiausia, neskaidrumą ir tikrųjų vadovų slėpimą gali būti priverstos rinktis net ir įmonės, kurios to niekada net nesiruošė daryti.