Seimas svarsto dar vieną abejotinų draudimų porciją

Seime rengiamasi priimti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Viliamasi, jog jos išspręs nesaikingo alkoholio vartojimo keliamas problemas. LLRI ekspertų nuomone, Seimo užmojai platūs ir pakeisiantys ir pardavėjų, ir vartotojų veiklą bei įpročius. Deja, atvirkšiai nei tikimasi – „rimti“ vartotojai pasirūpins, kaip apeiti užkardas, atsitiktiniams vartotojams teks prisitaikyti prie galimybių apribojimo.

 

Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresniojo eksperto Giedriaus Kadziausko, sveikintinas tik Seimo noras sumažinti neblaivių asmenų Lietuvos keliuose skaičių, tačiau būdai jiems pasiekti abejotini, o veiksingumas bus menkas.

 

„Nėra aišku, kodėl įstatymų leidėjas tikisi, kad uždrausdamas alkoholio prekybą degalinėse ir tik fiziškai nutolindamas alkoholio įsigijimo vietą nuo kelių ir automobilių, jis veiksmingai apribos galimybes sėsti prie vairo girtam, kai tuo pačiu metu alkoholiu prekiaus parduotuvės? Alkoholio prekyba degalinėse yra pelninga verslo dalis, todėl jos uždraudimas vers trumpinti degalinių prekybos laiką ir atleisti darbuotojus“, – siūlomą pataisą apriboti alkoholinių gėrimų prekybą degalinėse bei kioskuose komentuoja G. Kadziauskas.

 

Anot jo, nelogiškas ir siūlomas draudimas lengvajame automobilyje vežti atidarytus alkoholinius gėrimus, riboti prekybos alkoholiu laiką parduotuvėse nuo 8.00 iki 22 valandos bei drausti vartoti alkoholį aukštosiose mokyklose.

 

„Seimo rengiamos priimti pataisos nepagrįstai skverbiasi į sritis, kurios įprastai laikomos autonomiškomis – šeimos gyvenimą ir aukštųjų mokyklų veiklą. Liūdna intervencija į šeimos gyvenimą reikėtų pavadinti Seimo rengiamą pataisą uždrausiančią asmenims iki 18 metų vartoti alkoholinius gėrimus, nes tuo pačiu būtų užkirstas kelią nepilnamečiams teisėtai vartoti alkoholį leidus tėvams. Taip tėvams būtų užkirstas kelias mokyti savo vaikus alkoholio vartojimo kultūros ir įgūdžių, o šiandieninės įprastos situacijos, kurių gyventojai nelaiko socialiai grėsmingomis, taptų nelegalios. Seimas atima iš aukštųjų mokyklų teisę apsispręsti, kokios alkoholio kontrolės politikos jie norėtų laikytis. Universitetų turimos specialios žinios apie alkoholio vartojimą ir žalą, ir universiteto veiklos autonomija yra pakankamas pagrindas, kad viską įvertinęs universitetas imtųsi kontroliuoti arba nekontroliuoti alkoholio vartojimą. Iš viršaus primetamas įpareigojimas tikėtina bus suokalbiškai apeinamas. Aukštųjų mokyklų studentai ar darbuotojai kone visi be išimties yra pilnamečiai asmenys, t.y. tokie asmenys, kuriems įstatymas nedraudžia vartoti alkoholinių gėrimų“, – sako LLRI ekspertas.

 

Eksperto nuomone, Seimo sprendimai ribojant prekybos alkoholiu vietas ir laiką vargiai paliečia problematiškąsias grupes, nes ignoruoja prisitaikymo prie suvaržymų galimybes. Siūlomos alkoholio kontrolės įstatymo pataisos sukels sunkumų įsigijant, parduodant ir vartojant alkoholį, tačiau priimdamas deklaratyvius draudimus Seimas skatina nepagarbą teisei, įsiveržia į sveiko žmogaus privataus gyvenimo ribas.

 

„LLRI jau ne kartą yra pabrėžęs, jog nepagrįstai ignoruojami kiti veiksniai darantys įtaką jaunimo alkoholio vartojimui. Jaunimo požiūrį į alkoholį ir jo vartojimą ar nevartojimą sąlygoja tėvų ir kitų artimų asmenų alkoholio vartojimo įpročiai, šeimos struktūra ir santykių tarp jos narių artumas, draugai, pažįstami ar bendraamžiai ir jų demonstruojamas elgesys bei įsitraukimas į laisvalaikį užpildančią veiklą. Pagrindinis dėmesys reguliavimui skiriamas dėl poreikio imtis veiklos ir dėl to, kad kitose srityse permainos ar valstybės galimybės ribotos. Todėl ir ieškoma, ne ten kur pamesta, o ten kur apšviesta“, – konstatuoja LLRI vyrensysis ekspertas Giedrius Kadziauskas.

 

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

Laura DABULYTĖ,LLRI komunikacijos vadovė

Tel. 85 252 62 63 ,

El.p.: Laura@lrinka.lt; www.lrinka.lt, www.blogas.lt/LLRI