LLRI ragina panaikinti licencijas prekybai naftos produktais

Naftos produktų kainų augimą Lietuvoje lemia ne karteliniai susitarimai, o valdžios kišimasis į šį verslą, įsitikinę Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai. LLRI nuomone, šią problemą galima išspręsti tik liberalizavus naftos verslą ir panaikinus licencijas prekybai naftos produktais.

 

Pastaruoju metu Seime svarstomi įstatymai numato teigiamas permainas licencijavimo srityje. Deja, tenka apgailestauti, kad licencijų prekybai naftos produktais kol kas neketinama atsisakyti.

 

LLRI atkreipia dėmesį į tai, kad naftos produktų kainų augimą visų pirma lemia žalingi valdžios veiksmai. Nuolatinis akcizo ir muitų naftos produktams didinimas, didmeninės ir mažmeninės prekybos naftos produktais licencijavimas bei licencijavimo procedūrų ydos, dirbtinis naftos produktų rinkos monopolizavimas, verslo sąlygų bloginimas verčia naftos produktais prekiaujančias įmones didinti jų kainas.

 

Valdžios institucijų atstovai, norėdami nukreipti visuomenės dėmesį nuo savo veiksmų, suskubo apkaltinti naftos produktais prekiaujančias bendroves tarpusavio susitarimais ir „neteisėtu“ kainų kėlimu. LLRI nuomone, dėl nuolat augančių benzino ir dyzelinių degalų kainų kalti ne verslininkai ir ne konkurencija, o valdininkai, nenorintys reformuoti ydingos mokesčių politikos ir siekiantys toliau kontroliuoti verslą.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas pasisako už nuoseklų prekybos naftos produktais liberalizavimą. Tik taip galima sumažinti benzino kainų augimą, kilusį dėl valdžios kišimosi į šį verslą.